jak ugryzc fora zwierzece

Fora zwierzęce to ten typ PBFów, który albo jest uwielbiany przez jednych, albo traktowany z niezrozumieniem, bo jak to można grać wilkiem, psem czy koniem, nie mówiąc już o innych gatunkach. Szał na tego typu rozgrywki tekstowe zdaje się, że już przemija, chociaż wciąż jest grupa forów, które mocno się trzymają i nadal przyciągają do siebie kolejnych użytkowników. Jak więc rozgryźć takie PBFy i czy wcielanie się w psa czy konia to rzeczywiście zabawa tylko dla najmłodszych?

Nie mam tak bogatego doświadczenia w tych PBFach jak miłośnicy gatunku, ale zdarzyło mi się parę razy zawędrować tu czy tam, żeby trochę poeksperymentować z grą na takich forach. Wcześniej jednak, zanim wciągnęłam się w tekstowe gry forumowe, zetknęłam się z formą zabawy, która obecnie wydaje się już przestarzała. Mniej więcej z dekadę temu albo i dawniej popularne były blogi oferujące możliwość stworzenia magicznego wilka, jednorożca czy nadnaturalnego kota ze specjalnymi zdolnościami. Grało się w komentarzach, grupowało się w jakieś stada czy bandy i trzeba przyznać, że takich blogów było naprawdę sporo. Może nie były to tak rozbudowane twory jak obecne fora, ale było coś takiego w tej zabawie, że odgrywanie uskrzydlonego wilka czy dumnego pegaza dawało po prostu frajdę.

Czy trzeba być ekspertem od danego gatunku, żeby zagrać na forum zwierzęcym? Na pewno nie, natomiast czasem warto zasięgnąć nieco wiedzy, bo bywa, że używane są bardziej zaawansowane określenia związane z danym gatunkiem. Ktoś, kto zupełnie nie miał doświadczenia z danym typem zwierzaka może czasem być nieco zagubiony, natomiast zwykle nie jest to wiedza, której nie można szybko nadrobić. Zazwyczaj łatwiej jest tutaj w przypadku psów i kotów, które powszechnie występują gdzieś w naszym codziennym życiu i nawet jeśli nie mamy takiego czworonoga w domu to i tak zetknęliśmy się z nim na ulicy, na podwórku, u babci czy dziadka na wsi. Trochę wyższy stopień trudności jest w przypadku dzikich zwierząt bądź takich mniej popularnych, ale niejedna osoba pewnie gdzieś zetknęła się z jakimś filmem przyrodniczym o lwach czy jakimś artykułem o wilkach, więc nie są to też informacje trudno dostępne. Przyda się jednak mieć tę wiedzę jak porusza się nasz milusiński, jakie ma zwyczaje i czy woli życie stadne czy jest bardziej samotnikiem, jak poluje czy jak wychowuje młode.

Łatwo zauważyć, że pewnym zwierzakom przypisane są już z góry pewne cechy i być może również to wpływa na grę danym gatunkiem. Zwierzęta przecież często występują w bajkach, gdzie stanowią odzwierciedlenie ludzkich postaw. Służą jako alegoria, czyli można ich zachowania z bajek przenieść bezpośrednio na pewne zachowania ludzkie w prawdziwym życiu. I tak właśnie przypisano im pewne cechy. Lew kojarzy się nam z odwagą i siłą, kot z niezależnością, lis ze sprytem, wilk z dumą, sowa z mądrością. Oczywiście to nie jest tak, że każdy lew na forum musi być odważny, ale ta przypisana gatunkowi odgórnie stereotypowa cecha w niejednym przypadku będzie warunkować dalsze elementy kreujące takiego zwierzęcego bohatera. Dużo łatwiej jest stworzyć odważnego lwa niż lwa będącego tchórzem, bo tchórzostwo u takiego zwierzęcia nie jest wpisane w ten znany nam schemat.

Nie jest jednak tak, że nasi najczęściej futrzaści podopieczni podporządkowują się ściśle jednemu wytyczonemu obrazowi przypisanemu danemu gatunkowi. Tak jak ludzie mają różne charaktery, tak i psa, kota czy wiewiórkę można obdarzyć różnymi cechami osobowości. Zwierzęcy bohaterowie stają się przez to bardziej "ludzcy". Zawierają nowe znajomości, przyjaźnie, miłości i ich relacje na pewno bardziej przypominają więzi tworzone w zakresie ludzkiego społeczeństwa niż powiązania znane ze świata zwierząt. Kontrowersje pojawiają się jednak wtedy, gdy zwierzę całym swoim zachowaniem zaczyna naśladować człowieka. O ile jeszcze tak drobne elementy jak zbieranie ziół przez naszych podopiecznych czy przystrajanie ich futer niewielkimi leśnymi ozdobami można uznać za ciekawy dodatek wzbogacający samą rozgrywkę, to problem pojawia się wówczas, gdy zwierzaki wykonują czynności daleko wykraczające poza ich gatunkowe możliwości. I tak oto dziwnym okiem patrzymy na konie piszące kredą na tablicy, psy zarzucają na siebie łańcuchy albo koty używające ludzkich narzędzi. Bardziej to przypomina kreskówki typu chociażby My Little Pony czy Madagaskar, gdzie te zwierzaki tym różnią się tylko od ludzi, że mają zwierzęce sylwetki. Wbrew pozorom takich forów, gdzie aż tak daleko wykracza się poza gatunkowe możliwości danych futrzaków wcale nie ma tak wiele i najczęściej są to pojedyncze twory. Zdecydowana większość dopuszcza pewne drobne urozmaicenia, ale nie jest to nic aż tak ekstremalnego.

Co właśnie charakterystyczne jest jeszcze dla tego typu rozgrywek to często urozmaicanie całej gry o bardziej złożone elementy, które w większym bądź mniejszym stopniu mogą wiązać się z życiem takiego zwierzaka. I tak mamy często wspomniane wyżej zbieranie ziół, polowania, podział funkcji w grupach w zależności od tego czym zajmuje się dana postać i tym oto sposobem nieraz spotkamy wojowników, znachorów, szamanów. Czasem wplata się drobne elementy fantastyczne, różnicuje się poszczególne stada, wydziela się określone terytoria, wprowadza się systemy kontrolujące starzenie postaci. Tak właśnie funkcjonuje cały zespół różnych części składowych, które warunkują życie naszego milusińskiego i umożliwiają rozwój w różnych kierunkach. Często też na zwierzęcych PBFach spotyka się statystyki, które określają poszczególne atrybuty naszych bohaterów takie jak siła, szybkość, spostrzegawczość, zwinność, refleks i w oparciu o doświadczenia postaci możemy te wartości dalej rozwijać.

Na koniec jeszcze chciałabym wspomnieć o grupie odbiorców tych PBFów. Często mylnie zakłada się, że na zwierzęcych tworach grają tylko najmłodsi wiekowo użytkownicy. Rzeczywiście, są takie twory, które wydają się być skierowane do młodszych graczy. Można się dość szybko zorientować po sposobie formułowania wypowiedzi, sposobie gry czy prostocie przedstawienia świata, ale w tym wypadku nie warto generalizować, bo na wielu tworach tego typu można znaleźć studentów oraz osoby już po studiach. Naprawdę nie jest to rzadkość, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że społeczeństwo PBFowe raczej jest społeczeństwem starzejącym. Jeśli więc określony zwierzęcy twór nie wygląda na dzieło młodego gracza, a prowadzone na nim rozgrywki są bardziej rozwinięte, wcale nie trzeba się obawiać, że po rejestracji trafimy do przedszkola. Młodym graczom często łatwiej jest zacząć od PBFów zwierzęcych, bo gra takim przywódcą alfa w stadzie wilków może wydawać się dużo ciekawsza niż zabawa w mężatkę mieszkającą w Nowym Jorku, natomiast z pewnością nie brakuje na takich tworach i dorosłych użytkowników.

Fora zwierzęce mają swoją specyfikę, która dla niektórych może wydawać się dziwna bądź niezrozumiała, ale nie jedna rozgrywka takim wilczym czy smoczym bohaterem może stać się wciągającą zabawą. PBFów zwierzęcych nie ma zbyt wiele, a jednak też egzystują w naszym świecie PBFów i zajmują ważne w nim miejsce skupiając wielu miłośników wcielania się w futrzastego czy łuskowatego zwierzaka.

 

Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (8)

 • Fora zwierzęce chyba jednak odrobinę zbyt dziecięce dla mnie.

 • Ja ze swojej strony polecam Artemidę. Może wydawać się dziecięce, jednak postacie tutaj umierają i to nie ze starości, brutalność świata rzeczywistego jest zachowana, postacie walczą o pozycje, starzeją się i zbierają doświadczenie. Generalnie może wydawać się jedynie kolejnym forum o kotkach dla dzieci, a jednak aktywnie stoi już ponad dziesięć lat i może pochwalić się rzeszą użytkowników w różnym wieku.

 • Gość (Drachen)

  Odnośnik bezpośredni

  Faktycznie, bardzo dużo ludzi stereotypowo patrzy na Zwierzęce PBF przez pryzmat dawnych czasów. Dawno, dawno temu w 2006 roku wszak na (nieistniejącym już) hostingu mojeforum.net było mnóstwo zwierzęcych PBFów, a średnia wiekowa na nich to było właśnie te 10 - 12 lat. I były tam wilki co zarzucały liny i pijały w barach, były konie co używały biczów i noży. Mimo to ludzie dobrze się bawili.

  Teraz tamte osoby dorosły i faktycznie większość nie bawi już zarzucanie lin i torturowanie - i na większości PBF już tego nie ma. I na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie fora są nudne, ale one działają na tej samej zasadzie co SL - tyle, że zamiast ludzi ma się zwierzęta, a ich styl życia jest jednak nieco inny od naszego - muszą polować, męczyć się z wychowywaniem młodych, walczyć o terytorium itp. Niemniej to sami użytkownicy muszą wykazać się inwencją twórczą i wymyślić sobie ciekawe relacje i sytuacje - wtedy naprawdę można świetnie się bawić.

  Prowadzę Smocze PBF, które no zalicza się do zwierzęcych + fantasy. Świetny klimat i sporo brutalności - śmiertelne choroby, gwałty (temat kontrowersyjny ale obecny wszędzie, nie tylko na zwierzęcych PBFach), walki z straszliwymi bestiami. Raczej PEGI nasze forum oceniłoby min. na 16+ ;)

  Dlatego zachęcam do porzucenia stereotypów i sprawdzenia jak to teraz wygląda naprawdę.

 • Gość (Lilkat)

  Odnośnik bezpośredni

  Szkoda, że tak mało zwierzęcych for teraz żyje, obecne Valor i Drachen słabo do mnie przemawiają niestety :(

 • Gość (Karolina)

  Odnośnik bezpośredni

  Trochę dziwne tak zaliczać smoki do zwierząt. Prędzej do fantasy, jak na mój gust.

  Osobiście lubię zwierzakowe, bo są bardziej z przymrużeniem oka niż wszelkie ludzkie. Łatwiej się zapomnieć i pisać swobodnie, przy ludzkich postaciach jakoś łapie mnie trema.

 • Trochę dziwne tak zaliczać smoki do zwierząt. Prędzej do fantasy, jak na mój gust.

  Trochę dziwne tak uważać, że smoki nie są zwierzętami, nie sądzisz Karolino? ;)

 • Jakie fora polecacie obecnie?

 • W przypadku forów zwierzęcych niestety nie zostało ich zbyt wiele, więc ciężko coś polecić http://visionlighthouse.cba.pl/index.php/pbf/baza/bdzwierzaki i nic nie wskazuje na to w tym momencie, żeby tendencja miała się zmienić. Pozostały tylko te fora, które istnieją już długie lata (+ Król Lew).

Dodaj komentarz