czarodziejska pogawedka wizards world

Fora potterowskie możemy umownie podzielić na takie, które bezpośrednio odwołują się do świata stworzonego przez Rowling bądź na takie, które inspirują się tym światem i kreują coś własnego. Wizard's World niegdyś było ściśle związane z realiami Harry'ego Pottera, ale obecnie bardziej przypomina odrębne, fantastyczne uniwersum z pewnymi zapożyczeniami. Porozmawiałam z administracją tego tworu o jego historii, szczególnych cechach i tego czego możemy się spodziewać bawiąc się na tym forum.

Jass: Jak wygląda historia forum? Zdaje się, że to nie pierwsza jego edycja.
Administracja Wizard's World: Początek forum datujemy na rok 2005, czyli w przyszłym roku będzie miało 14 lat (kawał czasu). Forum istniało już wcześniej, ale admin, który jest najdłużej (Sylvan) nie brał udziału w poprzednich jego edycjach, więc to od jego rejestracji datujemy początek forum.
1 i 2 edycja, w której brał udział Sylvan toczyły się w czasach Harrego Pottera. Były postacie samego chłopca, który przeżył i jego przyjaciół, jak i wrogów. Niestety zbyt mała aktywność postaci kanonicznych i chęć zmian skłoniła administracje do zakończenia drugiej edycji.
Adminka Silvia dołączyła do forum, gdy 2 edycja się kończyła, a rozpoczynała 3.
W trzeciej edycji forum zrobiło przeskok o kilkanaście lat po bitwie o Hogwart. Wtedy też zakazano tworzenia postaci kanonicznych czy powiązań z nimi, wciąż jednak żywa była sama historia HP. Administracja chciała tchnąć nowego ducha w świat HP, stworzyć nowe, niesamowite historie z całkiem nowymi postaciami.
Trzecia edycja przez wiele lat cieszyła się popularnością. Powstawały historie, które coraz bardziej kreowały nowy świat, różny od tego znanego z HP. Wtedy też administracja postanowiła odciąć się od HP jeszcze bardziej. Świat Rowling i jego historia były wtedy taką kulą u nogi, zmuszały do pewnych zachowań.
W 2012 roku administracja postanowiła wywrócić wszystko do góry nogami i nastał kataklizm. Wielomiesięczna fabuła z nim powiązana, zakończyła się przejściem w 2013 roku do 4 i obecnej edycji forum.
Od prawie 6 lat trwa nieprzerwanie. Administracja po uwolnieniu się z okowów HP wciąż ma nowe, ciekawe pomysły na urozmaicanie świata, który po przebytym kataklizmie stwarza wiele możliwości fabularnych. HP wciąż jest widoczne w tej edycji, ze względu na dość długą historię forum z jego udziałem. Jednak co jest pewne, administracja dąży do całkowitego wyeliminowania go i oparcia się na autorsko wykreowanym przez siebie i graczy świecie.

Jass: Jak wiele z uniwersum potterowskiego znajdziemy na forum?
Administracja Wizard's World: Korzenie Wizard's World sięgają do forum w pełni opartego o świat HP. Dlatego np. w historii postaci, które pochodzą z tamtego okresu można znaleźć nawiązania do książek Rowling. Korzystamy również w dalszym ciągu ze znanych wszystkim zaklęć jak Lumos, choć mogę zdradzić rąbek tajemnicy, że w roku 2019 czekają je spore zmiany. Czarodzieje otrzymają swoje specjalizacje jak np. już dostępna techno-magia.
Wędrując po świecie można się natknąć na Londyn choć popadł on w ruinę, a dawny szpital św. Munga to teraz Elizjum (schronienie dla Zmiennokształtnych). Wciąż można zagłębić się w Zakazany Las, choć to zdecydowanie inna jego część niż była do zwiedzania w HP. Na mapie widoczne jest Nowe Hogsmade (dawne Hogsmade), choć z nieznanych graczom fabularnie przyczyn jest to strefa odcięta od świata i żadna postać nie może się tam dostać.
Nawiązania do uniwersum potterowskiego znajdują się również w przedmiotach jak choćby różdżki czy eliksiry, jak również w bestiariuszu. Wędrując można się natknąć na akromantule czy smoki.
Jak widać znaleźć można sporo nawiązań do HP na forum, choć już sama fabuła czy klimat mało mają z nim wspólnego, a sporo rzeczy wyewoluowało pod wpływem kreatywności adminów i użytkowników.

Jass: Jak odbywa się rozwój postaci?
Administracja Wizard's World: Największy wpływ na rozwój postaci ma sama fabuła forum i uczestnictwo w niej postaci gracza. Podczas różnych aktywności jak wykonywanie misji, branie udział w eventach czy indywidualne treningi i wydarzenia w życiu – postać może zdobywać lub tracić wady, zalety oraz atrybuty.
Na przykład: wcześniej zrównoważona postać po pewnych wydarzeniach może stać się szalona i mieć problemy z pamięcią. Oczywiście może dążyć do wyleczenia się, ale to już inna historia.
Ważne są również punkty treningu, za które gracze mogą wykupywać dla swoich postaci nowe umiejętności przydające się w walkach czy przy rozwiązywaniu zagadek. Pkt. treningu można zdobywać podczas sesji z mistrzem gry lub samodzielnie np. próbować nauczyć się jakiegoś zaklęcia czy umiejętności.

Jass: Dlaczego osoba z avataru nie może przedstawiać osoby powszechnie znanej i sławnej?
Administracja Wizard's World: Zasada ta istnieje na forum od początku (pomijając postacie kanoniczne z 1 i 2 edycji). Gracze nigdy nie domagali się jej zmiany, więc i Administracja nie dostrzegała takiej potrzeby. Można powiedzieć, że tak się utarło. Poza tym awatary wyglądają ciekawiej i bardziej klimatycznie, gdy nie ukazują postaci powszechnie znanej i z czymś kojarzonej. Tak jest to ktoś nowy, kto dodaje klimatu postaci.

Jass: Jaki jest udział Mistrza Gry w rozgrywce? Czy są organizowane jakieś misje bądź eventy?
Administracja Wizard's World: Mistrz gry znany na Wizard's World jako Los jest często aktywny w życiu postaci. Może ingerować zarówno na prośbę lub też z własnej woli w sesje graczy. Wprowadza to element zaskoczenia i dreszczyku. Zważywszy na post-apokaliptyczny klimat forum Los często postrzegany jest jako Siewca Zagłady. Przynosi ból, krew i łzy. Jednak na wytrwałych graczy zawsze czekają nagrody.
Los stara się jak najczęściej organizować eventy dla większej liczby osób lub pomniejsze nawet indywidualne misje. Na większe wydarzenia typu Halloween czy inne święta są organizowane tematyczne eventy. Oprócz tego odbywają się wyprawy na pustkowia, turnieje lub ataki, w których gracz może być najeźdźcą, obrońcą lub niewinnym cywilem.
Mistrz Gry w połączeniu z kreatywnością graczy jest motorem napędowym fabuły i rozgrywki na forum.

Jass: Czemu Wizard's World zawdzięcza swoją długowieczność?
Administracja Wizard's World: Na pewno dzięki Graczom i Administracji. Wiadomo, nawet jeśli ci pierwsi mieliby czas, a ci drudzy nie to forum długo nie pociągnie. Musi być i dyspozycyjna administracja i chętni użytkownicy.
Na Wizard's administracja od kilku lat pozostaje niezmienna, główny trzon zajmuje Sylvan i Silvia. Ich ciągła chęć do budowania forum zapewnia jego istnieje. Tak samo obecni, stali użytkownicy forum to podpory administracji. W końcu to dla nich chce się rozwijać forum.
Nie można jednak zapomnieć o administratorach, którzy byli tu jeszcze przed Sylvanem, jak i już po jego rejestracji. Wszystkie osoby, które kiedyś choćby na chwilę dołączyły do zabawy na forum dołożyły swoją cegiełkę do Wizard's World.
Dziękujemy im, choć nie są już obecni w forumowym życiu.
Są też starzy gracze, którzy pamiętają poprzednie edycja i wciąż chętnie odwiedzą forum i kontynuują historie swoich postaci. Nowi użytkownicy również odnajdują tu coś dla siebie i zostają.
Wiadomo forum przeżywało różne kryzysy. Czasami były tygodnie, że dostępne były tylko dwie osoby, a czasami robiło się gwarno i pełno. Jednak forum przechodzi każdy kryzys, admini stoją niewzruszenie, a gracze wracają, a co ich tu trzyma? Zapytaliśmy.

Wypowiedzi Użytkowników:
Erin Shadowmoon
„Zgrana i pomocna ekipa. Na nie jednym forum trafiłam na grupki starych graczy, do których bardzo ciężko się jakoś wykupić, tutaj czuje się jak w jednej wielkiej rodzinie. Nie ma czegoś takiego, tworzymy jedną grupę, która przyjmuje wszystkich świeżych. W dodatku można tu stworzyć postać jaką tylko się chce. Mimo jedynie czterech ras do wyboru, możliwości kształtowania postaci jest tyle ile pomysłów.”

Inkar Aruzhan
„Głównie użytkownicy, przyjazna atmosfera, nie spotkałam się tu z wybitnym szykanowaniem jak to miało miejsce na innym forum. Brak zastojów fabularnych ciągle się coś dzieje. Masa możliwości rozwoju postaci oraz sposobu jej prowadzenia. Ogranicza nas tu jedynie wyobraźnia.”

Fenrir Labdakid
„Wzloty i upadki każdy je ma, nawet to forum ale mimo wszystko administracja z użytkownikami całymi siłami stawia je na nogi. Nie ma tutaj rzeczy niemożliwych, wszystko się da. Na tym forum jestem co najmniej 10 lat i nie widziałem ani razu aby ktoś się tutaj poddał pod natłokiem innych podobnych stron RPG. Zawsze ale to zawsze jesteśmy najlepsi! I tak zostanie.”

Liadon Ichimaru
"Wizzard to było pierwsze forum, na którym zacząłem pisać. A było to jakieś 14 lat temu? Kupa czasu na jednym forum. Chyba z większością użytkowników, którzy byli na forum się poznałem. No może z niedzielnymi userami co wpadli i wypadli się minąłem. Ci wytrwalsi oprócz tytułu Paprotka znają mnie z ciągłych zniknięć i powrotów, a przynajmniej Ci którzy pojawiali się przez ostatnie parę lat.
Gdy pierwszy raz zdarzyło mi się opuścić wiza była to długa przerwa. Rok może nawet półtora roku. Gdy chciałem odnaleźć forum zajęło mi to całe dnie, co zabawne dopiero po wpisaniu w google „wizards Sylvan” trafiłem z powrotem bez pudła. To wydarzenie urosło na krótko do pozycji forumowego mema. Od tamtego czasu często zdarza mi się zniknąć na krócej. Cóż niestety dorosłe życie dogania, ale z chęcią bym pozostał 15 latkiem odświeżającym z ekscytacją przeglądarkę na laptopie, sprawdzając czy dostałem odpis. Czasem nawet zdarzało się robić to o 12 w nocy pod kołdrą. Nie muszę dodawać, że matka średnio wierzyła w moje wyjaśnienia.
Cóż czas ruszył naprzód i wśród tysiąca zajęć często zdarzy się na kilka dni, a nawet tygodni zbłądzić. Zawsze jednak wracam na ten dobrze utarty i znany szlak. I pomimo tego, że takie określenie nie w pełni wyjaśnia odczucia o Wizie, to jest przystępnym pojęciem dla tych mniej wciągniętych graczy. Ilekroć zniknę, zaczynam czuć coś nieswojego. Czasem od razu czasem po tygodniu, zawsze jednak sięgam z powrotem do forum raczej podświadomie niż świadomą decyzją. To jest miejsce, które obiektywnie z boku może wydawać się niezbyt ważne, ale gdy go braknie wyraźnie odczuwam jego brak. Tylko czemu?
Cóż zawsze byłem dość niefortunną osobą, pośród wielu problemów, których wspominać nie warto, jest pewna doza aspołeczności. Wstyd się przyznać ale to właśnie osoby z wiza w myślach nazywałem przyjaciółmi. W końcu pisanie to był tylko ułamek tego co się robiło. Czasami niektórych użytkowników znałem lepiej niż samego siebie. Pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania również miały tu miejsce. I nie byłem osamotniony w takich odczuciach – Niedawno para, która poznała się przez Wiza się pobrała!
Fakt, że forum stało fabułą, a nie mechanikami pozwalał tworzyć przepiękną opowieść. Utożsamiałem się ze swoją postacią i żyłem opowieścią jeszcze bardziej zagłębiając się świecie, który kreowaliśmy.
Mówi się, że Ci którzy czytają książki przeżywają więcej niż jedno życie. To czego doświadczyłem na wizie było pełniejsze i lepsze niż jakakolwiek książka. Mogło wręcz konkurować z rzeczywistością. I to chyba jest sedno mojego przywiązania. Na Wizie przeżyłem piękne życie, a powracając czuje się jakbym w doborowym towarzystwie zasiadł przy stole biesiadnym Valhalli, wspominając wspólne sukcesy. Ci z nas, którzy się mocno wciągnęli w fora na pewno wiedzą, o czym mówię.
Pomimo że teraz ani czas, ani obowiązki nie pozwalają mi w pełni oddać temu drugiemu życiu, z przyjemnością wracam by poczuć tę iskierkę czegoś czego nie da się nazwać. Myślę, że nawet muszę wracać, bo Wiz przemianował moją piramidę potrzeb i bez niego każdy blok chwieje się niebezpiecznie.”

Jass: Kto najlepiej odnajdzie się na forum?
Administracja Wizard's World: Jeśli szukasz forum, gdzie nie ma żadnych ograniczeń. Żadna książka, film, gra czy serial nie stawia murów dla Twojej wyobraźni to Wizard's World jest właśnie dla Ciebie. Czerpiąc z czterech dostępnych ras (wilkołak, wampir, zmiennokształtny i czarodziej) można puścić wodze fantazji i stworzyć postać jedyną w swoim rodzaju. Tutaj nie ma utartych schematów. Tchórzliwa łasica, która woli uciekać niż walczyć, a przy tym ma smykałkę do mechaniki? Proszę bardzo. Na pozór chłodna i wyniosła, a w głębi zagubiona i szukająca miłości płomiennowłosa czarodziejka, a może zagubiony we własnym umyśle wilkołak, za którym wystawiono więcej listów gończych niż można zliczyć, a jeszcze więcej ma na swoim koncie ofiar. Czy może nieśmiertelna istota zrodzona z mroku, to dar czy przekleństwo? Tylko gracz zdecyduje kim będzie. Kierunek rozwoju postaci wskazuje klimat forum, który mocno opiera się na post apokaliptycznej wizji świata. Każdy dzień może być ostatnim, a powiedzenie „Trzymaj swoich przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej” nie jest dalekie od prawdy. Czy ma się już doświadczenie w PBFach, czy jest się w tym świecie całkiem nowym to nie ma znaczenia. Każdy może spróbować odnaleźć tu coś dla siebie, swój mały skrawek na kreatywne wyżycie się.

 

Dziękuję za rozmowę.
Jass

Biorą udział w konwersacji

Komentarze (1)

  • Gość (Lucas Blackburn)

    Odnośnik bezpośredni

    Chciałbym dodać coś od siebie bo nie zdążyłem wcześniej, to forum jest najlepsze pod każdy względem. Fakt nie ma żadnych ograniczeń i to wszystko zależy od naszej wyobraźni. Wszystko da się uzgodnić z adminami i jeśli coś w danym momencie nie jest osiągalne to nie znaczy, że później także takie będzie . Wszystko zależy od nas, wiem bo sam jestem osobnikiem który po wielu staraniach osiągnął bardzo dużo. A i najważniejsze Administracja zapomniała dodać, że jeśli ktoś się dobrze spisze to nie zostanie za to doceniony a wręcz przeciwnie dostanie medal uznania indywidualny od danegej zasługi.

Dodaj komentarz