Wymarcie PBF

Miejsce przeznaczone dla dyskusji i wymiany poglądów o grach typu Play By Forum. Tematy ważne i poważne, ale również te, na które trzeba spojrzeć z przymrużeniem oka.

Postprzez Madarao » 16 cze 2020, o 14:14

Czy kogokolwiek tu rusza obecna sytuacja? Jak się z tym czujecie? Nie licząc DWÓCH postów w najbardziej bezużytecznym temacie, z czego jeden po prostu mnie rozwalił, to dyskusje na temat PBFów są tu martwe od półtorej roku.
Dział pomocy łatwo pomylić z spamem na wymarłym forum.

Poza tym, co jest bezpośrednio związane z aktywnością VL jest jeszcze kwestia aktywności sceny PBF samej w sobie. Pustki w zapowiedziach. Jest pięć reklam nowych (z tego roku) ale... 4 z nich to już trupy. Ale nawet to sprowadza się do pierwszego. W czasach, gdy twórcy PBFów byli aktywni mieli gdzie dyskutować i napędzali się wzajemnie. Gdy wymarły dyskusje między nimi hobby przestało być przekazywane kolejnym ludziom.

I chat tutaj.... jest gorzej niż dawniej, a dawniej było źle.
Madarao

Postprzez Jane Weller » 16 cze 2020, o 16:50

PBFy mają się dobrze. Wystarczy spojrzeć na zawartość Vision News, zwłaszcza wydania z ostatniej niedzieli, gdzie znajdziesz aż trzy nowe fora i jedną reaktywację. Forum na Vision Lighthouse zawsze było tylko dodatkiem do portalu. A administratorzy i gracze siedzą najczęściej na swoich forach, zajmując się grą. Tym bardziej po tym jak w ostatnich latach bardzo się skurczył rynek darmowych hostingów [aktualnie z darmówek stoją głównie Forumpolish i Jcink].

Jeśli masz pomysły na rozkręcenie tematu w dyskusjach lub w artykule na portalu, to w pierwszym wypadku możesz pozakładać nowe tematy/odświeżyć istniejące, a w drugim podesłać do mnie lub do Jass na PW artykuł. :)
Obrazek
Jane Weller
Administrator

Numer GG: 7242321
Discord: Jane Weller#7866

Postprzez Madarao » 16 cze 2020, o 17:31

To, że forum było dodatkiem do portalu to tylko wymówka. Bo nie było nim dla ludzi. Dla ludzi było następcą gildii i forum było aktywne kiedyś. Problem jest inny, czy odwracalny nie wiem, natomiast wywodzi się on z robienia z forum safe space. Skutkiem tego jest to, że kiedy ostatnio rozmawiałem o VL poza VL to od razu kojarzono forum z brakiem swobody w rozmowie. Sposób moderowania i adminowania sprawia, że rozmowa tu utraciła sens. Czy się to komuś podoba czy nie kultura, netykieta i nie urażanie innych ludzi nie są sposobem na dobrą rozmowę, są sposobem na brak chęci do rozmowy.

Co do pomysłów na aktywizację forum, miałem je dawno temu proponowałem wielokrotnie ale je ignorowano. Te pomysły teraz byłyby i tak zbędne, bo wymagały zaplecza ludzi a teraz go nie ma. Tu są pustki większe niż w LFG xboxowym do Anthema.

Mieliście tu aktywne forum jednak narzucone ograniczenia to ubiły.
Madarao

Postprzez Jane Weller » 16 cze 2020, o 18:47

Madarao napisał(a):To, że forum było dodatkiem do portalu to tylko wymówka. Bo nie było nim dla ludzi. Dla ludzi było następcą gildii i forum było aktywne kiedyś..

Żadna wymówka. VL powstało jako portal PBF, nie forum PBF. Forum jest dodatkiem do portalu i tak twierdziła ekipa założycielska VL, i tak samo twierdzi aktualna administracja.

Madarao napisał(a): Problem jest inny, czy odwracalny nie wiem, natomiast wywodzi się on z robienia z forum safe space. Skutkiem tego jest to, że kiedy ostatnio rozmawiałem o VL poza VL to od razu kojarzono forum z brakiem swobody w rozmowie. Sposób moderowania i adminowania sprawia, że rozmowa tu utraciła sens. Czy się to komuś podoba czy nie kultura, netykieta i nie urażanie innych ludzi nie są sposobem na dobrą rozmowę, są sposobem na brak chęci do rozmowy.

Madarao napisał(a): Mieliście tu aktywne forum jednak narzucone ograniczenia to ubiły.

Dobra rozmowa nie potrzebuje wulgaryzmów, jadu w wypowiedziach i czystego hejtu [nie myl hejtu z krytyką ;)]. Co było Tobie, Morionie, wielokrotnie powtarzane aż do znudzenia.
Obrazek
Jane Weller
Administrator

Postprzez Madarao » 16 cze 2020, o 19:00

Twierdzić sobie możecie a jednak aktywność ludzi ubiliście tutaj. Wystarczyło nie szkodzić. Rozmowa potrzebuje emocji a Wy chroniąc ludzi i siebie przed hejtem sprawiliście, że te zostały tu uniemożliwione. A biorąc pod uwagę, że alternatywą VL była fejsowo discordowa grupa gdzie wzajemne zaloty były popularniejsze niż rozmowy o PBF czy też eden gdzie nie potrafią dodać dwa do dwóch scena PBF podupadła. Te trzy pomysły z których jeden już ma technicznie rozsypujące się forum to nic w porównaniu z różnorodnością jaka była na przełomie gildii/vl.
Madarao

Postprzez Jane Weller » 16 cze 2020, o 19:10

Można rozmawiać i dyskutować bez hejtu, wulgaryzmów i atakowania osób o odmiennym zdaniu. Emocje można wyrażać bez uciekania się do rynsztokowego słownictwa, język polski ma bogate słownictwo. Z Twoich wypowiedzi, Morionie, oraz z faktu, że zarobiłeś na wszelkich grupach i stronach związanych z PBFami bana wynika, że nadal nie rozumiesz, że wulgarność i hejt w wypowiedziach jest absolutnie zbędny w dyskusji bez względu na to jaki jest jej temat.
Obrazek
Jane Weller
Administrator

Postprzez Madarao » 16 cze 2020, o 19:13

W teorii można, w praktyce widzisz ile tej rozmowy tutaj.

Hmmm i pokaż mi co takiego przez te bany straciłem? Patrzyłem tu na forum i jakoś nic nie zauważyłem. Widzę smutne pustki.
Madarao

Postprzez Jane Weller » 16 cze 2020, o 19:24

Nie tylko w teorii, ale i w praktyce również.

Jak mówiłam, gracze siedzą na forach gdzie grają albo na discordowych serwerach gdzie albo grają, albo grają i dyskutują. VL to przede wszystkim to, co jest na portalu. Forum to dodatek i nikt nikogo nie zmusza by pisać tu posty. Kto chce, to robi to, kto nie chce, to przegląda tylko.
Obrazek
Jane Weller
Administrator

Postprzez shappie » 16 cze 2020, o 20:00

Skoro VL, Eden, Twórcy i TGF to tak źle prowadzone miejsca, a ty jesteś kreatywnym gościem z pomysłami, to w sumie... czemu nie otworzysz im jakiejś konkurencji? Pytam z ciekawości. Widzę na listach PBFowych prawie 100 aktywnych gier, sama nawaliłam od kwietnia ponad 300 postów fabularnych i codziennie czytam poszukiwania relacji na Edenie, których przybywa sporo. Naprawdę nie widzę tej śmierci PBFów o której tak z żalem trąbisz. Widzę bardziej stabilizację i przywiązanie ludzi do tworów, które przez lata pokochali.
shappie

Numer GG: 3870107

Postprzez Madarao » 16 cze 2020, o 20:45

Ach, ja już nie jestem aktywny na scenie PBF. Ja już tylko w kwestii technicznej pilnuje swojego starego forum i tyle na chwilę obecną. Ja tu tylko podziwiam jaki marazm spłynął na to wszystko :p

Kiedyś myślałem nawet o walnięciu forum dyskusyjnego ale odpuściłem sobie to z powodu obecnych ludzi "aktywnych" na grupach PBFowych. Nie brakuje mi kontaktu z tymi ludźmi, co zostali na scenie. Tylko z tymi pomysłowymi ludźmi od których lata temu było tu tłoczno. Teraz to żałuję tylko, że nic mnie tu nie omija.

A z tych PBFów aktywnych, o których mówisz, ile to SL? Z mojej perspektywy większość SL jest taka sama. Na ich tle wyróżniają się tylko, niekoniecznie pozytywnie, zwierzece SLe. A, no i potterowskie. Ale wszystkie potterowskie SLe jakie były, nie wiem, czy żywe jeszcze czy nie, to też jedno i to samo. Dla mnie te PBFy to po prostu brak pomysłu.
Madarao

Postprzez shappie » 16 cze 2020, o 21:15

Sory, ale z tego co się orientuję to jesteś adminem jednego z pierdyliarda forów o Naruto, więc o co chodzi z tym pisaniem, że Pottery to brak pomysłu?

Obrazek
Ostatnio edytowano 1 wrz 2020, o 14:30 przez Jane Weller, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Edycja na "Naruto" w odpowiedzi na zgłoszenie o poście zawierającym wulgarne słownictwo.
shappie

Numer GG: 3870107

Postprzez Madarao » 16 cze 2020, o 21:19

Potterowe SLe. SL to słowo klucz. Nie-SLowe Naruciaki, nie licząc plagiatów pod względem rozwiązań były różnorodne. Poza tym nie przesadzaj z tym pierdyrialdem, ile jest żywych naruciaków? Dwa? Czy doszło coś nowego?
No i admin to duże słowo, tak jak mówie, pomagam od strony technicznej, decyzji tu nie podejmuję już. Jestem jak dziadek na podtrzymywaniu życia, trzymany bo nie podpisał jeszcze testamentu.
Madarao

Postprzez Tommi » 16 cze 2020, o 22:36

Jestem jak dziadek na podtrzymywaniu życia, trzymany bo nie podpisał jeszcze testamentu.

To jeśli, masz ochotę na odrodzenie to zapraszam na mego PBF-a Twilight Filed. Chętnie poszukuję adminów/moderatorów/graczy. No, chyba że wolisz pozostać na emeryturze.
Tommi

Postprzez Madarao » 17 cze 2020, o 00:34

Hmmm to raczej nie moja bajka ale zawsze mogę coś doradzić, co nawet lepiej wyjdzie bo nie będzie bólu tyłka o ewentualne zmiany etc ot pewne uwagi. I nie będę musiał rezygnować z emeryturki. Jeśli będziesz zainteresowany możesz dorwać mnie na discord:
Morion#1739
Madarao

Postprzez Glorien » 17 cze 2020, o 11:49

Madarao napisał(a):A z tych PBFów aktywnych, o których mówisz, ile to SL? Z mojej perspektywy większość SL jest taka sama. Na ich tle wyróżniają się tylko, niekoniecznie pozytywnie, zwierzece SLe. A, no i potterowskie. Ale wszystkie potterowskie SLe jakie były, nie wiem, czy żywe jeszcze czy nie, to też jedno i to samo. Dla mnie te PBFy to po prostu brak pomysłu.

Zgodzę się, że jest masa SLi i for potterowskich, chociaż nie jestem wielkim fanem tych pierwszych, to świadczy tylko o tym, że mają wzięcie. Czy SLe to brak pomysłu? Sam nie dałbym takiej opinii. Niby wszystkie są na tej samej bazie, ale żeby oceniać unikalność czy jej brak trzeba by się zagłębić w każdy z nich. Każdy może mieć swój klimat etc.

Na VL wpadam regularnie, żeby poczytać Newsy i zobaczyć co się dzieje w PBFowym świecie pomimo, że nie gram na żadnym forum, a jedynie mozolnie gdzieś tam swoje forko buduję.

Czy brak dyskusji na tym forum świadczy o wymarciu PBF-ów? Trzeba wziąć pod uwagę, że jest masa sprawniejszych (nie oszukujmy się) narzędzi do prowadzenia dyskusji. Zadziwia mnie popularność chociażby Discorda.

Jednak mimo wszystko znacznie szybciej i wygodniej odkopywać informacje na portalach typu VL, a jeśli ktoś lubi przysiąść i poczytać newsy to już idealne miejsce :)
Glorien

Numer GG: 3729153

Następna strona

Powrót do Dyskusje