ERP a sprawa polska

Miejsce przeznaczone dla dyskusji i wymiany poglądów o grach typu Play By Forum. Tematy ważne i poważne, ale również te, na które trzeba spojrzeć z przymrużeniem oka.

Postprzez J-ro » 19 kwi 2021, o 16:07

Ostatnimi czasy zastanawia mnie ostro jedna kwestia. Jednak na początku dyskusji prosiłbym o poważną dyskusję, bo wydaje mi się, że średnia wieku graczy pbf jest na tyle duża i dojrzała by o tym porozmawiać na poważnie, a nie "hyhy sexy".

Jakby ktoś nie wiedział, co to jest ERP, to najprościej mówiąc erotic roleplay, Czyli wszelkie odgrywania RP związane z szeroko pojętą erotyką, stosunkiem seksualnym itd.

Widzicie, swego czasu sporo grałem na zagranicznych forach erp (angielsko i rosyjskojęzyczne), lub posiadających w swojej budowie kategorie pod erp, jak np. TFGames lub Hypnopics (ogólnie forów jest dużo w niepolskim internecie, jak to się mówi, każdemu jego porno). Niemal każde forum posiadało sporą, zżytą ze sobą grupę użytkowników, która moim zdaniem pod kątem RPG była na bardzo zaawansowanym poziomie fabularnym. I to nie są jakieś stereotypowe i grube oblechy, a normalni ludzie, kobiety również, wykonujący na co dzień normalne zawody, posiadających partnerów itd.
Na tych forach erp to nie był prosty cybersex, a pełne rozbudowanego lore RPG, tylko bardziej krążące wokół sexu lub konkretnego fetyszu. Na drugim z wymienionych przeze mnie forów, to niektóre konkretne gry w kategorii mogły by uchodzić za osobne pbfy z kilkaset stronami kontentu, dobrego podkreślę, z misjami, konfliktami pomiędzy frakcjami graczy itd.

I tutaj jest moja rozkmina. Dlaczego w polskim internecie praktycznie o forach erp się nie mówi? Pamiętam, że były takowe, ale trzeba było ostro przeszukać toplisty (kurczę, zaraz się rozpłaczę, bo ile lat to było). Co jest tego powodem? Czy my kulturowo po prostu bronimy się przed takimi treściami? A może chodzi o to, że jednak jest obawa, że jednak zaczną grać osoby poniżej 18 roku życia? Albo ktoś boi się, że otoczenie się dowie, że ma takie nietypowe hobby?

Z ciekawości też zapytam się administracji. Gdyby powstało forum erp, będące hubem różnych sesji, to by Vision Lighthouse w ogóle by o nim wspomniało?

Zapraszam serdecznie do dyskusji.
Avatar użytkownika
J-ro
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19 kwi 2021, o 15:30

Postprzez Jane Weller » 19 kwi 2021, o 18:01

Istnieje Rainbow RPG, które ma reklamę na portalu [dział manga/anime] oraz pojawia się w wydaniach Vision News.

I owszem, jest obawa, że na takim forum pojawią się osoby poniżej osiemnastu lat, ale niemożliwością jest zweryfikowanie czyjegokolwiek wieku w sieci.

Co do braku takich forów, to sądzę, że trend na takowe minął już jakiś czas temu. Niektóre fora pozwalają na wątki erotyczne, a spora część graczy zainteresowanych nimi po prostu woli je odgrywać bardziej prywatnie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Jane Weller
Administrator
 
Posty: 498
Dołączył(a): 27 sie 2012, o 21:12
Numer GG: 7242321
Discord: Jane Weller#7866

Postprzez .sheikh. » 19 kwi 2021, o 21:23

Nie mówi się, ponieważ nie ma na takie fora zapotrzebowania. To jest pewien urywek roleplayu. Skoro mamy fora SL, fantasy, jakieś potterowskie (sorry, że klasyfikuje je do odrębnej kategorii xd) czy nawet anime i manga gdzie taki erotyzm jest jednym z elementów mechaniki to mało atrakcyjne wydaje się tworzenie gry w oparciu tylko o ten element. Ludzie zawsze wybiorą zróżnicowanie gdzie jest jakaś fabuła, budowanie postaci i w gąszczu innych mechanik także ta o której tutaj mowa.

Oczywiście zdaje sobie też sprawę, że na tych forach ta erotyka zazwyczaj jest zamknięta w pewne ramy, które są nie są rozbudowane tak jak miałoby to miejsce na ERP, ale jak widać na załączonym obrazku jest to zakres wystarczający.
Avatar użytkownika
.sheikh.
 
Posty: 15
Dołączył(a): 25 sie 2012, o 23:26

Postprzez Meridion » 26 kwi 2021, o 12:32

Na Granicy jak najbardziej istnieją wątki ERP i nie jest to w żaden sposób zakazane. Niektóre są dość mocno rozbudowane i daleko temu do "zwykłego cyberseksu" jak to określiłeś. Nie zniechęcamy do tego graczy (ani też jakoś szczególnie nie zachęcamy), a jedynymi wymaganiami jest to, by wątek zawierający seksualne sceny był odpowiednio zaznaczony (18+ w nazwie tematu), a opisy były przyzwoicie napisane, a nie rzucanie wulgaryzmami (ale to tyczy się zasadniczo każdego posta, więc nie jest to jakiś szczególny wyjątek). Wiele takich wątków pojawia się niejako w trakcie, gdy postacie graczy dobrze się poznają i coś do siebie poczują, niekiedy gracze też tworzą sobie postacie z myślą o tym by rozgrywać między sobą tego typu sceny.

To, że nie ma for czysto ERP nie znaczy, że takie wątki nie istnieją. Nie wiem po prostu czy jest potrzeba tworzenia fora specjalnie pod to, skoro można takie wątki prowadzić na już istniejących forach (wprawdzie nie wiem jak to wygląda na innych forach, jednak jestem przekonany, że spokojnie można znaleźć więcej PBFów z takimi możliwościami. Nie wiem, czy jest potrzeba tworzenia fora specjalnie pod to i jakie dodatkowe mechaniki miałyby istnieć. Można zawsze zagrać takim sukkubem, który niejako z góry ukierunkowany jest na nęcenie śmiertelników ;)


Granica PBF - gra w autorskim świecie high fantasy.
Grymuar - granicowe wiki, gdzie opisana została mechanika i świat.
Donosiciel - najświeższe wieści z świata granicy.
Avatar użytkownika
Meridion
 
Posty: 78
Dołączył(a): 14 lut 2013, o 20:47


Powrót do Dyskusje

cron