Poradnik techniczny

Pytania i prośby o pomoc. Ten dział przeznaczony jest dla Ciebie zarówno jeśli szukasz PBFa o konkretnej tematyce, jak i potrzebujesz pomocy ze stroną techniczną Twojego forum lub szukasz ludzi do prac nad własnym projektem.

Postprzez Meridion » 19 sie 2020, o 15:34

Jako iż na VH od dłuższego czasu nie pojawił się nowy artykuł (nie licząc wieści), noszę się żeby takowy popełnić, a jako że zawodowo siedzę w webdevie i gamedevie, chętnie napiszę coś z kwestii technicznych. Tylko no właśnie nie wiem na jaki temat konkretnie - nie chcę pisać czegoś, co nikomu się nie przyda, a i też nie orientuję się jakie problemy się pojawiają przy tworzeniu/modyfikowaniu forum, bo coś co mi się wydaje oczywiste może być dla kogoś niezwiązanego trudne.

Także czekam na propozycje :)

Granica PBF - gra w autorskim świecie high fantasy.
Grymuar - granicowe wiki, gdzie opisana została mechanika i świat.
Donosiciel - najświeższe wieści z świata granicy.
Meridion

Postprzez Meridion » 25 sie 2020, o 00:28

Czekam ^^

Meridion

Postprzez Glorien » 3 wrz 2020, o 12:41

Hej Meridion,

Widzę nikt nie ma pomysłów. Ja pomimo, że zawodowo całkowicie niezwiązany z budową stron www to jakoś sobie radzę i nie wiem co mogłoby się przydać.

ALE! Wykorzystując niniejszy wątek pozwolę sobie zadać pytanie. Otóż mam 3 elementy <td> obok siebie i chciałbym w zależności od @media przenieść powiedzmy 2 i 3 znacznik do następnego wiersza/linii.

Poratujesz?

PS. Może warto by zrobić poradnik od samego początku? Założenie hostingu, łączność ftp, foldery na serwerze/wrzucanie plików, zakładanie bazy danych, instalacja skryptu itd.

W późniejszym czasie jakieś proste triki na edycję stylów? Jak przeglądać kod, gdzie znaleźć w PA dany szablon etc?
Glorien

Numer GG: 3729153

Postprzez Meridion » 6 wrz 2020, o 16:59

Zapewne najlepiej byłoby zacząć od początku :D Nie chciałem tego robić bo w sumie już takie poradniki są, z drugiej strony te na VL są mocno przestarzałe. Najpewniej będę musiał zrobić badania i poszukać hostingów, które nadają się pod założenie forum, bo z darmowych nie korzystam od wieków i nie mam nawet pojęcia jak sytuacja tutaj wygląda.

Z tego co zauważyłem jedynie to wiele for Second Life zakłada się na phpBB by Przemo, który to skrypt jest co najmniej o dekadę przestarzały i straszliwie mnie to mierzi :D Może udałoby się ludziom przemówić do rozsądku, że to kiepskie rozwiązanie.

Glorien napisał(a):ALE! Wykorzystując niniejszy wątek pozwolę sobie zadać pytanie. Otóż mam 3 elementy <td> obok siebie i chciałbym w zależności od @media przenieść powiedzmy 2 i 3 znacznik do następnego wiersza/linii.

Tego efektu nie da sę uzyskać stosując tabelki, których elementem jest <td></td> oznaczający komórkę. Celem tabelek jest dokładnie coś przeciwnego - żeby dane trzymały sztywny format i nie rozjeżdżały się właśnie. To trochę tak jakbyś próbował zrobić elastyczne połączenie za pomocą super glue. To akurat częsty błąd, wynikający z tego, że kiedyś strony internetowe robiło się na sztywno, bo nie było takiego rozrzutu wielkości ekranów jak teraz (smartfony/pc).

Taki efekt można uzyskać za pomocą elementów <div> i parametru float. Można to zrobić tym sposobem, aczkolwiek nie do końca powinno się, bo te elementy nie zostały stworzone do takiego celu, niemniej znaczna ilość stron radzi sobie z tym problemem właśnie za pomocą <div>, float i @media.

Natomiast do takiego rozwiązania jak potrzebujesz najlepiej zastosować flexbox.

Tutaj jest spoko poradnik po angielsku:
https://css-tricks.com/snippets/css/a-guide-to-flexbox/

Tutaj po polsku (tego nie czytałem ale wygląda ok):
https://developer.mozilla.org/pl/docs/L ... ut/Flexbox

Nie znam szczegółów jak to ma u ciebie dokładnie wyglądać, ale zapewne będziesz chciał zastosować coś w tym rodzaju:

HTML:
Kod: Zaznacz cały
<div id="jakasUnikalnaNazwa">
    <div>Info 1</div>
    <div>Info 2</div>
    <div>Info 3</div>
</div>

CSS
Kod: Zaznacz cały
#jakasUnikalnaNazwa {
    display: flex;
    flex-wrap: wrap;
}

#jakasUnikalnaNazwa div {
    flex-grow: 1;
}
Ostatnio edytowano 6 wrz 2020, o 20:12 przez Meridion, łącznie edytowano 1 raz

Meridion

Postprzez Jane Weller » 6 wrz 2020, o 19:15

Meridion napisał(a):Z tego co zauważyłem jedynie to wiele for Second Life zakłada się na phpBB by Przemo, który to skrypt jest co najmniej o dekadę przestarzały i straszliwie mnie to mierzi :D Może udałoby się ludziom przemówić do rozsądku, że to kiepskie rozwiązanie.

Nie tylko fora SL wybierają ten skrypt, a prawda jest taka, że za wyborem stoi łatwość obsługi i funkcje tego właśnie skryptu, które są często wykorzystywane na PBFach. Używam phpbb3 tutaj od forum VL od ponad pięciu lat i często wkurza mnie to ile podstron trzeba przekopać w PA by coś zrobić, ile nadprogramowych kroków jest by chociażby przesunąć jakiś temat. Owszem, phpbb3 ma swoje zalety, ale brakuje mu sporo narzędzi i opcji potrzebnych na PBFach plus PA to jeden wielki bajzel, gdzie chociażby uprawnienia ustawia się w tylu miejscach, że głowa mała. Ostatnio miałam okazję oglądać myBB od środka i prawdę mówiąc PA nokautuje ilością pozycji w menu. Przemo jest popularne, bo cechuje się łatwością obsługi, modyfikacji i ludzie je dobrze znają. Może kiedyś pojawi się skrypt o podobnych parametrach, ale jak na razie takowego nie ma i dopóki go nie będzie, to próby by "ludziom przemówić do rozsądku" niczego nie dadzą.
Obrazek
Jane Weller
Administrator

Numer GG: 7242321
Discord: Jane Weller#7866

Postprzez Meridion » 6 wrz 2020, o 19:56

No i tu właśnie pojawia się mój problem o którym napisałem. Zwyczajnie nie zauważam że zbyt duża ilość opcji może być przeszkodą dla innych, bo dla mnie jest to zaleta. Dawno nie widziałem myBB od środka więc nie wiem jak to tam teraz wygląda. Jestem przekonany, że istnieją prostsze w obsłudze skrypty for, tylko nie zostały one odkryte przez polskich graczy, bo zwykle osoby zakładające nowe fora wybierają już sprawdzone rzeczy. Pewnie jakbym zakładał teraz sam forum od nowa sprawdziłbym różne możliwości, ale zwykle na początku nie myśli się o takich rzeczach.

Akurat jeśli chodzi o modyfikowalność to od wersji 3.2 w phpBB dużo się zmieniło i jest to teraz o niebo łatwiejsze, bo skrypty instaluje się automatycznie i nie trzeba jak wcześniej samemu wprowadzać zmian ręcznie w plikach, a przy znajomości angielskiego można znaleźć wszelkie potrzebne narzędzia które są w przemo.

Co do panelu admina, zawsze jest możliwość napisania nakładki uproszczającej konfigurację i ukrywającą opcje z których PBFy zwyczajnie nie skorzystają. Tylko tutaj znów pojawia się pytanie, czy ktokolwiek by z tego korzystał.

Meridion

Postprzez Jane Weller » 6 wrz 2020, o 21:35

Przewaga Przema na phpbb3 chociażby tkwi w tym, że skrypt ma na start wszystko co potrzeba do funkcjonowania dla PBFa jeśli chodzi o konfigurację czy zarządzanie działami i użytkownikami, więc nie trzeba wielu rzeczy dodawać. Phpbb3 ma bardzo dziwnie zrobiony panel administracyjny i jak ktoś ładnych parę lat temu powiedział, przy konfiguracji dostępu do działów, grup, userów i całej reszty wystarczy jeden mały błąd by wszystko się posypało. Za dużo też w phpbb3 ustawień uprawnień, które owszem fajnie są rozbudowane jak się dotrze do ich centrum, bo łatwo wtedy wybrać do jakich rzeczy grupa użytkowników ma mieć dostęp, ale potem okazuje się, że jeszcze są te ustawienia w dwóch czy trzech innych miejscach i jedne nadpisują drugie. Także w przypadku phpbb3 to PA i jego kosmiczne skomplikowanie jest powodem dla którego nie jest skryptem, z którego większość adminów PBFów by korzystała.
Tu nawet nie chodzi o ukrywanie opcji mniej potrzebnych, bo nigdy nie wiadomo, co kto będzie akurat potrzebował, ale o porządne uporządkowanie całości, wyrzucenie zdublowanych opcji i nadanie sensu tam. Nie miałam na razie czasu zagłębiać się bardziej w myBB i rozpracować go od strony panelu admina, ale nawet przy sporej ilości pozycji w menu, to wydaje się mniej skomplikowany i dużo bardziej ogarnięty od phpbb3. To tylko takie moje wrażenie, inni mogą mieć inne zdanie, mogą też zwyczajnie nie chcieć zmiany na inny skrypt, bo Przemo to coś znajomego, wręcz domowego. Zresztą, jak się nie potrzebuje super fajerwerków na PBFie, a w końcu to jest gra tekstowa i treść postów jest najważniejsza, a nie otoczka, to korzystanie ze super skryptów forowych ze wszystkimi najnowszymi wodotryskami zbytniego sensu nie ma.
Obrazek
Jane Weller
Administrator

Numer GG: 7242321
Discord: Jane Weller#7866

Postprzez Meridion » 8 wrz 2020, o 17:10

Hmm... to może bardziej zrobić pakiet instalacyjny i instrukcję jak wszystko ładnie zainstalować. Pakiet instalacyjny, który miałby chociażby w sobie modyfikacje, które ma chociażby taki przemo. Tylko znów, najlepiej jakby taką instrukcję pisać na żywca, tj. z kimś kto nie za bardzo ma pojęcie o technikaliach a chciałby założyć forum.

Meridion

Postprzez Glorien » 9 wrz 2020, o 10:06

Moim zdaniem Przemo, póki jeszcze są serwisy hostujące fora na tym skrypcie, działa, ale skrypt bez rozwoju w końcu będzie musiał umrzeć śmiercią naturalną, taka kolej rzeczy. Swego czasu korzystałem z Przema, żeby później przeskoczyć na phpbb 3 w wersji, gdzie jeszcze instalacja dodatków wymagała edycji plików. Obecnie pracuję na MyBB i zalet mogę podać sporo. Przemo ma dużo dodatków na start, gdzie inne skryptu trzeba doposażać, ale patrząc pod kątem optymalizacji i szybkości działania to lepiej, przynajmniej w mojej ocenie, coś doinstalować niż trzymać nieużywane.

Patrząc na MyBB od środka nie wydaje się być skomplikowane, ale oczywiście swoje już przeżyłem na tym skrypcie (dobrego i złego), więc moja ocena tutaj raczej nie jest obiektywna.
Glorien

Numer GG: 3729153

Postprzez Meridion » 18 wrz 2020, o 16:49

W sumie im dłużej myślę nad tym, to faktycznie instalacja samemu wszystkich rozszerzeń i trzymanie ich zaktualizowanych bywa męcząca. Pewnei dlatego tak dużo osób siedzi przy Przemo, bo w sumie jak się zainstaluje, to nie trzeba potem co pół roku updatować. Szkoda tylko, bo wiele fajnych funkcji brakuje w tej wersji phpBB, no ale jak tu ładnie zauważyliście, w sumie to to wszystko polega na pisaniu a reszta jest tylko dodatkiem :D

Meridion

Powrót do Pytania/Pomoc