Allgemeine Festung

Miejsce, w którym użytkownicy forum mogą pochwalić się swoją, szeroko rozumianą, twórczością artystyczną - prozą, poezją, grafiką, śpiewem czy figurkami z plasteliny, a także blogami, portfoliami, galeriami itp.

Postprzez von Mansfeld » 1 wrz 2012, o 13:58

Twórczość moja własna, czyli...

Blog o RPG oraz o zagadnieniach wynikających z RPG. Liniami tematycznymi są: gameplaying oraz wszelkie informacje na temat inspiracji do gry oraz pomysłów na grę mechaniką.

:)
von Mansfeld

Postprzez Mortarion » 1 wrz 2012, o 14:23

Wygląda ciekawie, będzie co czytać wieczorem - a sądząc z postów, jakie napisałeś na tym forum, nudzić się nie będę :)
Obrazek
Mortarion
Administrator

Postprzez von Mansfeld » 19 lis 2012, o 12:32

Nie żebym tu coś reklamował, ale poleciłbym dwa wpisy z mojego bloga. Może nadadzą się na materiał do kolejnych tematów dyskusyjnych na forum. ;-) (i to mimo, że nie traktują stricte tylko o PBFach)
- "Mechanika w RPG to nie tylko turlactwo"
- "I'll tell you a story..."
von Mansfeld

Postprzez Kelan » 19 lis 2012, o 12:47

Może chciałbyś te teksty wrzucić również na VL? Naturalnie z Twoim podpisem i zapisem, że tekst pochodzi z Allgemeinefestung, oraz linkiem do oryginału.
Kelan

Postprzez Mortarion » 19 lis 2012, o 14:19

Tekst o mechanice jest tak prosty i genialny, że grzech o nim nie wspomnieć. Serio, podeślij te teksty do Kelana albo kogoś innego z redakcji VL, zarówno VL jak i blog wyjdą na tym dobrze.

A komentarz o Amerykaninie, który ma problem z myśleniem jest cudowny :)
Obrazek
Mortarion
Administrator

Postprzez Piórko Feniksa » 19 lis 2012, o 19:31

Przeglądajac bloga jestem pod wrażeniem. Naprawdę porządnie prowadzona stronka :) Wiele spraw dla mnie jest nieco niezrozumiałych jako dla osoby nie mającej wcześniej do czynienia z rpgami, ale samo prowadzenie, regularne wpisy zachęcają do poczytania co może ciekawszych tematów, powiązanych bardziej z pbfami. Również spodobał mi się bardzo tekst o kostkach, a druga notka o próbie definicji "storytellingu" troszkę była niezrozumiała podejrzewam, że ze względu na brak doświadczenia w klasycznych rpgówkach.
Piórko Feniksa

Postprzez von Mansfeld » 19 lis 2012, o 20:46

Mortarion napisał(a): Serio, podeślij te teksty do Kelana albo kogoś innego z redakcji VL, zarówno VL jak i blog wyjdą na tym dobrze.

Spoko, już wspomniałem coś na PW Kelanowi w tej sprawie. ;-)

Piórko Feniksa, ogólnie temat "storytelling w RPG" zahacza o to, co tak naprawdę w RPG jest gawędą, a czym w praktyce jest budowanie opowieści i jak ono wygląda. W przypadku PBFów, może to dotyczyć choćby tego, czym buduje się wydarzenia oraz reakcje świata na poczynania bohatera.
von Mansfeld

Postprzez Piórko Feniksa » 30 gru 2012, o 00:10

Ogólnie zainteresowała mnie nieco tematyka, którą poruszyliśmy na rozmowie na sb. Czy w obiekcie zainteresowań twoich tekstów byłyby również podstawowe zagadnienia z dziedziny rpg, planszówek, bitewniaków, karcianek? Typu co to jest rpg, jak można zrobić podstawową sesję, jak tworzy się mechanikę, jakie są popularniejsze czy też ciekawsze systemy do których można grać? A więc takie vademecum dla noobów z dziedziny rpg i gier temu podobnych.
Piórko Feniksa

Postprzez von Mansfeld » 30 gru 2012, o 08:45

Ogólnie rzecz biorąc, staram się ograniczyć temat bloga do tematów okołoerpegowych. Owszem, czasem pojawiają się odwołania do innych gier, lecz niemal zawsze odnośnie RPH (np.: inspiracje z gier komputerowych). Poza tym, piszę glównie teksty skierowane do tych, którzy przynajmniej odribnę liznęli RPG. ;-)

Niemniej już znalazło się parę tekstów jakby "dedykowanych" dla nieznających/początkujących w RPG:
Co to jest RPG? - niemniej zamierzam poprawić tę zakładkę w przeciągu paru miesięcy.
[KB #18, Retro] Tym co pierwszy raz
Teksty związane z cyklem "Graj Mechaniką!" - Myślę, że przynajmniej rozjaśniają, jak mechaniką gry w RPG można grać.

Poza tym, w internecie są agregaty blogów:
Blogi RPG
Blogi Planszówkowe
Blogi Figurkowe

Poza tym, mogę zdradzić, że na 14 stycznia mam zaplanowany tekst omawiający, czym jest "crunch" oraz "fluff" w RPG (czyli "mechanika" i "nie-mechanika", w tym gdzie przebiega rozdział między tymi pojęciami i jak można te pojęcia wyobrazić sobie).
von Mansfeld

Postprzez Piórko Feniksa » 30 gru 2012, o 17:49

przejrzałam na razie ten pierwszy "co to jest rpg". Ciekawy, krótki, może trochę wydaje się ogólny, ale według mnie taki powinien być. Mam takie pytanko, czy te teksty, których linki podesłałeś nie mogły się posłużyć innym jako artykuły na portalu? ;)
Piórko Feniksa

Postprzez von Mansfeld » 30 gru 2012, o 20:23

No nie wiem - nie chciałbym spamować jak największą liczbą tekstów na ten portal, zresztą widzę, że dotychczasowe dwa raczej miały co najwyżej średnią oglądalność na tym portalu. Kwestia "grupy docelowej". Aczkolwiek myślę, że w obecnej formie tekst "Co to jest RPG" z mojego bloga, jeszcze wpisywałby się w "target" Vision Lighthouse. ;)

Kwestia uzgodnienia, co mogłoby trafić z mojego bloga do VL.
von Mansfeld

Postprzez von Mansfeld » 14 sty 2013, o 09:07

14 stycznua, to pojawienie się tekstu na temat Crunchu & Fluffu w RPG. :-)

Poza tym, rozpoczął się cykl Przegląd po RPG.
von Mansfeld

Powrót do Nasza twórczość