Vatt’ghern

Postprzez Licho » 22 gru 2014, o 23:58

Obrazek

2 kwietnia 1268 roku — po trwającej rok straszliwej i niszczycielskiej wojnie, Królestwa Północy oraz cesarstwo Nilfgaardu podpisują traktat pokojowy w Cintrze, zwany od tamtej pory Pokojem Cintryjskim, zawierając kruchy, lecz konieczny rozejm.

Wojenna zawierucha zmieniła oblicze świata na dobre. Spod jarzma Nilfgaardu wyzwolono Dolne i Górne Sodden, którymi zawładnął król Foltest z Temerii. Na wschodzie, w zwróconej elfom Dolinie Kwiatów, pod berłem Enid an Gleanny powstało księstwo Dol Blathanna, alodialne wasalstwo Demawenda z Aedirn, a nieoficjalnie — Nilfgaardu. Wojska Czarnych wypchnięto z powrotem za Jarugę, do Cintry, gdzie utworzyły silny front. Za sprawą mariażu cesarza Emhyra var Emreisa z cudownie odnalezioną księżniczką Cirillą, wnuczką Calanthe, Cintryjczycy zaakceptowali suwerenność cesarstwa, zaś ich państwo odzyskało pozory autonomii.

Północ, choć obroniła swoje granice i odbiła większość utraconych ziem, znalazła się w trudnym położeniu. Słaba, zrujnowana, dymiąca jeszcze pożogą, dręczona plagą głodu, chorób i bezprawia. Podczas gdy daleko nad Albą liże zranioną dumę Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów, północni władcy usiłują odbudować ład na swoich włościach, spierają się i potyczkują między sobą o rozdarte przez Nilfgaard terytoria. Każdy skrawek ziemi, każdy słupek graniczny, każde zdatne do obsiania pole jest na wagę złota. Głosu rozsądku próżno nasłuchiwać ze strony Czarodziejów, kiedyś obecnych w roli doradców na każdym dworze, obecnie, po upadku Rady i Kapituły, rozproszonych po świecie.

Tymczasem, na splamionych krwią błoniach wczorajszych bitew dziś wciąż grasują trupojady wydłubujące szpik oraz mięso spod zaśniedziałych pancerzy. Rozzuchwalone bestie zaglądają w okna chałup. Po gościńcach tułają się sieroty, wdowy i wysiedleńcy, padając łatwym łupem bandytów oraz dezerterów. Kupieckie karawany oraz samotni podróżni przemierzający trakty znów nasłuchują wśród ostępów złowrogiego świstu strzał. Do lasów powróciły komanda Scoia’tael, zdradzone przez Dol Blathanna oraz Nilfgaard i kontynuujące partyzancką walkę z północnymi królestwami. Bez nadziei na zwycięstwo, rzucają się do ostatniego rozpaczliwego zrywu przeciwko ludziom.

W mroźne wieczory wiatr wyje jak potępieniec, a w jego skowycie, wśród deszczu, wśród gromów i błyskawic, słychać tętent Dzikiego Gonu.

Przełom Yule i Imbaelk, rok 1272 — roztopy. Zima spływa z gór lodem, a doliny poniżej zaczynają oddychać ciepłym powietrzem. Upływają cztery lata od podpisania Pokoju Cintryjskiego. Niektórzy mawiają pogodnie, że oto Północ przetrwała Czas Ognia i Pogardy. Inni, że ten czas dopiero nadchodzi.


Obrazek
Vatt’ghern to witryna PBF (Play By Forum), czyli tekstowa gra RPG tocząca się na forum internetowym. Akcja naszego PBFa osadzona jest w świecie sagi „Wiedźmin” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, a jego mechanika opiera się na grze fabularnej „Wiedźmin: Gra wyobraźni”.

Na Vatt’ghernie użytkownicy mogą łączyć pasję do pisania z pasją do wcielania się w role fikcyjnych postaci oraz uczestniczenia w przygodach. Przygody rozgrywane są za pomocą postów wymienianych między graczami a Mistrzami Gry (występującymi pod postacią Dzikiego Gonu). Storytelling, czyli gawęda, gra u nas pierwsze skrzypce. Statystyki postaci i kości odgrywają mniejszą, lecz również ważną rolę: pomagają MG przy podejmowaniu decyzji i pozwalają wszystkim graczom rozpoczynać zabawę z równymi szansami.

Obrazek
Świat przedstawiony w sadze „Wiedźmin” to także świat naszej gry. Za umowny początek akcji na forum przyjęliśmy rok 1272, cztery lata po zakończeniu II Wojny Północnej i podpisaniu Pokoju Cintryjskiego. Wszystkie poprzedzające ten rok wydarzenia opisane w sadze oraz opowiadaniach Sapkowskiego uznajemy za kanoniczne. Choć znamy i doceniamy popularne gry studia CD PROJEKT RED, wydarzenia głównego wątku serii nie są częścią naszej fabuły. Dopuszczamy niektóre ich interpretacje jako rozszerzenie uniwersum.

Głównym miejscem, w którym toczą się przygody, jest Wolne Miasto Novigrad oraz otaczające go terytoria, takie jak rozległa Delta Pontaru i Dopływ Pontaru. Wybór ten nie jest przypadkowy — Novigrad to nieformalna stolica handlowa Północy, największy, najbardziej zaludniony gród od Jarugi po Góry Smocze. Unikalne zróżnicowanie ras, profesji, klas i wyznań wśród jego mieszkańców oraz przyjezdnych pozwala naszym graczom na swobodne wcielanie się w niemal każdą postać, a Mistrzom Gry na wymyślanie rozbudowanych i ciekawych przygód. Na ich potrzeby stworzyliśmy prawie sto pięćdziesiąt kompleksowo opisanych tematów fabularnych i wciąż dodajemy nowe. Planujemy także rozszerzenie obszaru rozgrywki na terytoria bliskie Delcie Pontaru, takie jak Oxenfurt oraz Redania, następnie Aedirn, Kaedwen, Temerię, a z czasem być może na cały Kontynent. Póki co, wszyscy gracze i MG mogą swobodnie korzystać z subforum „Opowieści” i brać udział w pobocznych przygodach w dowolnym miejscu i czasie.

Obrazek
Dojrzały, rozbudowany, nieustannie ulepszany przez tworzących go pasjonatów „Wiedźmina” oraz gier PBF. Jesteśmy grupą amatorów prowadzących forum w naszym wolnym czasie. Chcemy jednak, by na tle innych PBFów z gatunku fantasy Vatt’ghern wyróżniał się wysoką jakością prowadzonych przygód, kameralną atmosferą i spójnym, dopracowanym światem. Nasi Mistrzowie Gry posiadają dobry warsztat pisarski oraz doskonałą znajomość wiedźmińskiego uniwersum. Tworzą dojrzałe, wciągające przygody dopasowane indywidualnie do graczy oraz ich postaci.

Obrazek
Dla każdego, kogo interesuje gra na PBFie w wiedźmińskim settingu. Dogłębna znajomość uniwersum nie jest wymagana, aczkolwiek zachęcamy każdego, kto jeszcze nie miał przyjemności z wiedźmińskimi opowiadaniami i/lub sagą do lektury. Otwartość na wskazówki Mistrzów Gry oraz korzystanie z Biblioteki ułatwi poruszanie się w świecie Vatt’gherna wszystkim pragnącym osadzić w nim swojego bohatera lub bohaterkę. Zatem, jeżeli:

   • Lubisz pisać i lubisz wcielać się w różne postaci,
   • Jesteś fanem „Wiedźmina” w jakiejkolwiek formie,
   • Masz bujną wyobraźnię i lubisz robić z niej użytek,

Nie zwlekaj i dołącz do gry na Vatt’ghern PBF!


Obrazek
Ostatnio edytowano 31 maja 2020, o 15:46 przez Licho, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Licho
 
Posty: 28
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 19:47

Postprzez Licho » 25 gru 2014, o 17:58

Z przyjemnością ogłaszam, że z dniem dzisiejszym ukończone zostały najważniejsze prace i forum uznajemy za oficjalnie otwarte! Za pomoc dziękujemy wszystkim użytkownikom, których wkład w opublikowane treści był nieoceniony: Wulfrykowi, Ejirze, Jiskrze oraz Salinie. Dziękujemy także Aishele i Nolanowi, bez których inicjatywy Vatt’ghern zapewne nigdy nie powstałby z popiołów Vedymina.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO GRY!
Avatar użytkownika
Licho
 
Posty: 28
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 19:47

Postprzez Lisim » 29 gru 2014, o 10:49

Bardzo ucieszyłem się, gdy dowiedziałem się o powstaniu tego pbf-a. Od dłuższego czasu szukam czegoś w świecie Sapkowskiego, jednak u was nie mogę zagrać. Niestety, ale strona nie działa. :(
Lisim
 
Posty: 4
Dołączył(a): 9 mar 2013, o 22:20

Postprzez H.H » 29 gru 2014, o 11:00

Lisim napisał(a):Bardzo ucieszyłem się, gdy dowiedziałem się o powstaniu tego pbf-a. Od dłuższego czasu szukam czegoś w świecie Sapkowskiego, jednak u was nie mogę zagrać. Niestety, ale strona nie działa. :(


Z jakiej przeglądarki korzystasz? Nie wiem czemu, ale na Foxie forum też mi nie działa, za to na Chromie nie ma żadnego problemu...
Avatar użytkownika
H.H
 
Posty: 1
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 22:14

Postprzez Lisim » 29 gru 2014, o 11:19

Już wszystko w porządku, za którymś razem odpaliło i już jest dobrze. Nie wiem, czym były spowodowane problemy, ale najważniejsze, że już "trybi".
Lisim
 
Posty: 4
Dołączył(a): 9 mar 2013, o 22:20

Postprzez Ejira » 11 sty 2015, o 21:52

Przyszedł i czas, by nasz Wiedźmakowy cień pojawił się również na fejsie! PBF rozwija się wolno, ale idziemy w dobrym kierunku. Uzupełniona została większość bibliotek, zebrała się mała grupa moderatorska. Kilku graczy już rozpoczęło rozgrywkę, choć nie ukrywam, że planujemy im nieco pokrzyżować plany. ;) Ważne, żeby stąpać ostrożnie, ale daleko. I dlatego też dzisiejszym dużym krokiem było stworzenie fanpejdża i wejście w niebiesko-białą strefę PBF-ów.
Obrazek
Avatar użytkownika
Ejira
 
Posty: 11
Dołączył(a): 11 sty 2015, o 21:07
Numer GG: 1703191

Postprzez Mortarion » 11 sty 2015, o 22:10

Polecam więc wbicie na filmweb czy inne gry-online i zareklamowanie się po grą/serialem/książką. Może pomoże :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mortarion
Administrator
 
Posty: 1388
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 07:31
Lokalizacja: R'lyeh

Postprzez Ejira » 11 sty 2015, o 22:57

Cóż, obawiam się, że wtedy może zalać nas fala osób, które jedynie grały w grę komputerową, nie zaznajomiwszy się wpierw z literaturą. Wolałbym tego uniknąć. (Chociaż nie mogę znaleźć na filmwebie artykułów książek, a tam chętnie bym zamieścił info). Ale dzięki za sugestię! :)
Avatar użytkownika
Ejira
 
Posty: 11
Dołączył(a): 11 sty 2015, o 21:07
Numer GG: 1703191

Postprzez Blaidd » 3 lut 2015, o 21:54

Całkiem dużą społeczność ma http://lubimyczytac.pl/ , może tam warto poszukać graczy?
Avatar użytkownika
Blaidd
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 sty 2014, o 17:20
Numer GG: 46500292

Postprzez Yatsu » 4 lut 2015, o 00:08

Jedno pytanie mam. Już dawno zaglądałem na tego pbfa, kilka dni temu znów nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Czy na forum o świecie wiedźmińskim, z wiedźminem w nazwie, naprawdę nie ma opisu wiedźminów, a co za tym dalej idzie gry nimi?
Galactik-Rev PBF, Hybryda gry pbf i via www o tematyce managerskiej w świecie Galactik Football,
Avatar użytkownika
Yatsu
 
Posty: 164
Dołączył(a): 3 wrz 2012, o 21:47
Numer GG: 9272134

Postprzez Ejira » 4 lut 2015, o 15:14

@Blaidd: Dzięki! Chętnie tam zajrzę i napiszę coś ciekawego! :)@Yatsu: Cóż, prawdą jest, że pisanie tekstów do Lore to żmudna robota, co się ciągnie jak krew z nosa. Sama w sobie gra wiedźminem jest, jak na razie, dozwolona - choć w czasach, w których osadzona jest akcja PBFa wiedźmini to gatunek wymierający (przynajmniej na razie - kto wie? ;) ) ale zawsze możesz złożyć KP. Oczywiście, będzie ona oceniona nad wyraz rygorystycznie i może zakończyć się odmową. Krótko mówiąc - to musi być karta wybitna, żebyśmy byli przekonani, że wiesz, czego się podejmujesz - w końcu z potęgą kroczy odpowiedzialność.
Avatar użytkownika
Ejira
 
Posty: 11
Dołączył(a): 11 sty 2015, o 21:07
Numer GG: 1703191

Postprzez Licho » 21 lut 2015, o 17:55

Do grona Mistrzów Gry na Vatt’ghernie dołączyła jedna spośród graczy — Taudiel Re Vaard. Gratulejmy i niezmiernie cieszymy się z kolejnej pary rąk do pomocy w rozwoju forum. Użytkownicy zaś z pewnością będą mogli teraz zaznać w Novigradzie ciekawych nowych przygód, wyczarowanych przez naszą magiczkę.
Avatar użytkownika
Licho
 
Posty: 28
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 19:47

Postprzez Licho » 28 lut 2015, o 23:05

Obrazek

Vatt’ghern dziki, Vatt’ghern zły — Vatt’ghern ma dziś ostre kły…


Smród dymarek zatruwa powietrze, nisze ekologiczne zacieśniają się, ludziska karczują lasy połaciami, a co żyzna ziemia, to obsiane pola, wsie, miasta, grody i kasztele. Znikają smoki, wiwerny, mantykory i przerazy. Wieśniaka prędzej rozszarpie wściekły pies, niźli wąpierz lub likantrop. Grasują wiedźmini, zaś pazerne czarodziejki i wielmożne damy paradują w trzewikach z rzadkiej gadziej skóry. Nie ma już potworów.

Gucio prawda. Potwory są i mają się świetnie, jak zawsze. A teraz Wy — użytkownicy forum — możecie to dobitnie udowodnić! Serdecznie zapraszamy Was do udziału w pierwszym konkursie w dziejach Vatt’gherna. Zadanie jest niezmiernie proste: wzbogaćcie uniwersum „Wiedźmina” i naszą fabułą o zupełnie nową, autorską bestię! Nie dość, że zwycięski potwór na dobre zacznie grasować w borach i dziczach Delty Pontaru, to laureaci trzech pierwszych miejsc mogą liczyć na cenne nagrody, zaś wszyscy uczestnicy — na wyróżnienia-niespodzianki. Prace można nadsyłać w dowolnej formie pisemnej: opisu, strony wyrwanej z kroniki, fragmentu opowiadania… Nawet krótkiego poematu! Wymogi konkursu są zaś następujące:

  1.1. Teksty należy nadsyłać na konto Setnika pod tytułem „Konkurs potworny — [Nick_użytkownika]” do północy dnia 12 marca. Mogą to robić zarówno aktywni gracze, jak i użytkownicy nie posiadający jeszcze zaakceptowanej Karty Postaci.

  1.2. Nieakceptowalny jest plagiat jakiegokolwiek rodzaju. Zadaniem uczestnika konkursu jest stworzenie własnego, oryginalnego potwora w klimacie wiedźmińskiego uniwersum. Dopuszcza się inspirowanie zewnętrznymi źródłami, np. folklorem albo słowiańską mitologią, lecz nie parafrazowanie ani kopiowanie istniejących tworów.

  1.3. Objętość nadsyłanej pracy nie może przekraczać trzech stron A4. Margines: 2,5 cm, czcionka: Times New Roman 12. Ilość zużytego miejsca można łatwo skontrolować za pomocą Worda lub dokumentu w Google Drive.

Prace będą oceniane przez grono administratorów i MG na podstawie pomysłu uczestnika na bestię, estetyki wykonania oraz formy, by wyłonić najlepszą spośród nich. Zachęcamy do udziału i zgarnięcia atrakcyjnych nagród! No i, rzecz jasna, chwały zwycięstwa! Wśród przewidywanych łupów za czołowe miejsca możecie spodziewać się takich perełek, jak bezcenne wiedźmińskie akcesoria, lecz cała reszta ujawni się dopiero w dniu rozstrzygnięcia. Zapraszamy!
Avatar użytkownika
Licho
 
Posty: 28
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 19:47

Postprzez Licho » 17 sie 2015, o 14:13

Letnie wietrzenie Vatt'gherna!

Po okresie zastoju oraz domniemanym (ale bardzo domniemanym) rychłym zgonie, wiedźmińskie forum podnosi się z popiołów. Dzięki aktywności i wielkim zaangażowaniu stałych użytkowników, na łamach Vatt’gherna dalej rozgrywają się liczne przygody fabularne, zaś szeregi graczy zaczynają zasilać kolejni zainteresowani. Z kolei za sprawą nieocenionego administratora technicznego Wulfryka doszło do licznych zmian, mających na celu usprawnienie działania PBFa, takich jak umieszczenie wszystkich kategorii forum na wierzchu strony (z opcją ich ukrywania, by ograniczyć scrollowanie), czy podręczna ramka „ostatnie posty”. Wraz ze zbliżającą się jesienią, możemy się także spodziewać nowej szaty graficznej. Zapraszamy do rozejrzenie się i zarejestrowania!
Avatar użytkownika
Licho
 
Posty: 28
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 19:47

Postprzez Ejira » 19 lis 2015, o 11:36

Zimowe... wie... wietrzenie? Naprawdę? No dobra...
Zimowe Wietrzenie Vatt`gherna!


Forum dalej żyje i ma się dobrze. Ostatnio doszło do kilku zmian, które być może Was zainteresują.
1.1 W kadrze administratorskiej pucz! Na czerwonym tronie zasiadł krwawy carewicz Ivan.

1.2 W związku z doniesieniami, że forumowy Index mógł przeszkodzić w odwiedzeniu naszego forum (niektórzy myśleli, że dalej jest w budowie), podjęliśmy decyzję o jego usunięciu. Od dnia wczorajszego Index to po prostu strona główna Vatt`gherna.

1.3 Zima przyszła, to i szata graficzna forum się zmieniła, podobnie górne menu. Zachęcamy do obejrzenia.
Avatar użytkownika
Ejira
 
Posty: 11
Dołączył(a): 11 sty 2015, o 21:07
Numer GG: 1703191

Następna strona

Powrót do Fantasy

cron