Bleach OtherWorld

Postprzez Katsura » 15 sie 2014, o 22:16

Obrazek


Wprowadzenie

Forum BleachOtherWorld jest grą PBF osadzoną w uniwersum popularnej mangi stworzonej przez Kubo Tite, mimo iż wiele elementów świata na forum zostało zmienione, wyrzucone, czy nawet dodane zostało coś nowego. Naturalnie we wszystkim zachowujemy zdrowy rozsądek, więc nie sądzę, aby ktokolwiek doszukał się jakichkolwiek form absurdów (czy to wynikających z nadinterpretacji, czy też po prostu z powodu umieszczenia w świecie zupełnie nowego elementu). Z najważniejszych zmian kluczowych dla rozgrywki, uważam, że zrezygnowanie z wielu rzeczy, które pojawiły się podczas Tysiącletniej Wojny dotyczących Quincy (kradzież Ban-Kai itp.), a także całkowite zaprzeczenie istnienia hybryd pokroju Ichigo powinny być wymienione w pierwszej kolejności. Resztę naturalnie mamy wypisane w stosownym temacie.
Bleach OtherWorld odróżnia się od innych for o tej samej tematyce znacząco, jeśli chodzi o czystą rozgrywkę. Otóż główny nacisk nałożony jest na fabułę. Staramy się budować jak najbardziej rozbudowane wątki, pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, epickie pojedynki, ciekawe relacje i intrygujące momenty. Przy tym chciałbym zaznaczyć, że największy wpływ na fabułę mają gracze. Nie admini, czy gamemasterzy. Ogół fabuły tworzą w zasadzie wszystkie pisane posty, które w mniejszym lub większym stopniu kreują cały świat OtherWorld. Również karty postaci są bardzo istotnym czynnikiem w tej kwestii, a konkretniej zawarte w nich historie. Dbamy o to, aby również ten element był dopasowany do realiów forum i zawarte tam wydarzenia nie przeczyły się z innymi. Nie chcemy jednak tym nikogo zmuszać do głowienia się, co też wypada w niej zawrzeć. Prowadzona jest bowiem kronika dotycząca bieżących zdarzeń oraz uaktualniana jest historia ogólna, która je poprzedza. Ingerować w nią w zasadzie może każdy. Nowym graczom więc zaleca się przeczytanie odpowiedniego wątku w celu uniknięcia wszelkich sprzeczności. Staraliśmy się opisywać wszystko jak najdokładniej, a jednocześnie zwięźle, aby nie tworzyć problemów podczas orientowania się, co się dzieje/działo na forum. W razie pytań, gamemasterzy służą oczywiście pomocą.
Kolejnym elementem, którego nie widuje się na PBFach Bleach, jest brak grywalnej rasy Arrancarów i Hollow. Fabuła kręci się dookoła Shinigami oraz Ludzi, a przy okazji siłą rzeczy również Vizardów i Quincy. Także jest to niestety smutna wiadomość dla tych, którzy chcą grać po stronie Hueco Mundo. Podjęliśmy taką decyzję, chcąc się lepiej skupić na relacjach i spójnej fabule, a po ponad dwóch latach nieprzerwanej zadowalającej aktywności na forum, okazało się, że nie był to błąd.
Sama fabuła podzielona jest na tzw. „główną ścieżkę fabularną”, jak w klasycznych RPG, oraz pozostałe (poboczne) eventy, które mogą, ale nie muszą, mieć z nią związku. Oczywiście nie oznacza to, że misje z tej drugiej grupy będą traktowane po macoszemu, będą o niczym, czy nagrody za ich ukończenie będą nijakie. Ten podział służy tylko i wyłącznie lepszemu zorientowaniu się, co się dzieje na forum. Także nie zdziwcie się, jeśli zdarzy się, że owy "event poboczny" będzie dużo bardziej rozbudowany od tego, który tworzy główną linię fabularną. Streszczenie każdej misji jest zapisywane w odpowiednim temacie, gdzie tworzona jest swoista kronika forum. To pomaga w utrzymaniu logiki fabularnej, a także ułatwia nowym graczom zapoznanie się z dotychczasowymi wydarzeniami, jeśli są tym zainteresowani.

Ogólne zasady oraz mechanika

Bleach OtherWorld jest jedynie osadzony w realiach mangi, a w związku z tym, że nasza fabuła jest w stu procentach autorska, postaci kanonicznych, czy nawet sztandarowej lokacji - Karakury - tutaj nie uświadczycie. Unikamy również zbyt dużych nawiązań do fillerów, więc gra Bounto, czy używanie Bakkoutou są u nas po prostu niemożliwe i nigdy nie będą. Jednakże niektóre motywy znane tylko z anime postanowiliśmy zaadaptować na potrzeby forum, więc – dla przykładu – identyczne przedstawialiśmy Piekło, jak w czwartym filmie kinowym oraz wprowadziliśmy kilka technik znanych właśnie z Fillerów.
Podstawowym wyznacznikiem siły naszej postaci jest po prostu poziom, gdzie pierwszy oznacza świeżo upieczonego absolwenta Akademii Shino, a np. dwudziesty trzeci kogoś na poziomie głównodowodzącego. Różnice choćby w jednym poziomie nie są ogromne, lecz znaczące, więc zdobycie kolokwialnie mówiąc „lvl-upu” jest dość sporym osiągnięciem, aczkolwiek nie niemożliwym. Rozwój postaci nie jest u nas utrudniany, a przez często organizowane eventy, można nawet rzecz, że ułatwiany. Oczywiście, zgodnie z zasadami panującymi w chyba każdym RPG, im wyższy mamy poziom, tym trudniej jest nam uzyskać awans na kolejny. Warto również zaznaczyć, że wystartować można postacią, która maksymalnie dorównuje silniejszym kapitanom Gotei, a odnosząc się do zasad panujących na BOW, jest to osiemnasty poziom. Metody na podwyższenie poziomu naszej postaci są dość przewidywalne i raczej logiczne. Uzyskujemy awans za branie udziału w misjach, prowadzenie sparingów, walk, a nawet za proste udzielanie się w fabule, jak choćby rozmowy, czyli ogólnie mówiąc: wszystko to, co powinniśmy robić, jako gracz.
Drugim wyznacznikiem możliwości danej postaci, choć już bardziej szczegółowym i wyróżniającym ją z tłumu, są atuty. Osoby, które zaczytywały się artykułach udostępnianych na http://www.bleach.wikia.com powinny poczuć się, jak w domu, gdyż na bazie opisanych tam umiejętności postaci stworzyliśmy ich listę. Są to po kolei: Zanjutsu, Hohou, Hakuda, Kidou/kontrola reiatsu, Zasoby Reiryoku, Siła fizyczna, Wytrzymałość oraz Siła woli/Wiedza. Od rozłożenia odpowiednich punktów pomiędzy te atuty zależy, na jakim polu nasza postać będzie się wyróżniać oraz do jakich technik specjalnych uzyska dostęp. Do tego jeszcze można ją wyposażyć w jakąś konkretną specjalizację, aby jeszcze bardziej podkreślić jej największe zalety.

Na zakończenie…

Oczywiście, jak każdy administrator dowolnego forum, chciałbym zaprosić każdego zainteresowanego do zarejestrowania się na Bleach OtherWorld i spróbowania rozpoczęcia gry. Nie mamy wielkich wymagań pisarskich, choć oczywiście nigdy nie popuścimy zwyczajnego lenistwa lub całkowitego olewania zasad poprawnej polszczyzny. Jeśli więc zobaczymy, że komuś naprawdę zależy na poprawie swojego stylu, rozpoczęciu gry, nie ma też problemów z wczuwaniem się w klimat, to naprawdę nie spotka się z żadnym szykanowaniem. Wszyscy na forum chcemy się razem wspólnie bawić poprzez pisanie. Z tego względu, budujemy także wspaniałą atmosferę na forum, której próżno jest szukać wśród innych tego typu stron. Konflikty, awantury i kłótnie wśród graczy praktycznie u nas w ogóle nie występują, a relacje na linii admini – gamemasterzy – gracze są praktycznie doskonałe. Nie ma wywyższania się, absolutny brak jest stronniczości, a każdy problem przedyskutowywany jest z wszystkimi graczami bez wyjątku. Żadnej dyktatury tutaj nikt nie uświadczy. Brzmi niczym utopia pod względem atmosfery? Być może, lecz po kilku sytuacjach, gdy nowi użytkownicy mylili zwyczajnych graczy z adminami (zanim zerknęli do tematu z ich spisem), poczułem nieodpartą potrzebę, aby o tym wspomnieć.

Avatar użytkownika
Katsura
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 sty 2013, o 20:03
Numer GG: 9111867

Postprzez Astral Tomato » 2 kwi 2015, o 22:13

Obrazek


Bleach OtherWorld doczekał się swojej trzeciej rocznicy! Od początków istnienia forum wiele się u nas zmieniło, zarówno pod kątem graficznym, systemowym, jak i fabularnym. Miewaliśmy drobne wzloty i upadki, jednak przez niemal cały ten czas BOW gościł u siebie stabilne grono aktywnych graczy. Z okazji urodzin życzymy naszemu PBFowi jeszcze wielu długich lat dobrego życia!

Również w dniu dzisiejszym do systemu wprowadzona została poprawka, która może zainteresować niektóre osoby. Ponownie otwarte zostały zapisy do rasy Vizardów. Oczywiście wciąż aby takowym zostać wymagane jest mocne i sensowne poparcie faktu posiadania niesfornego wewnętrznego Pustego w przedstawionej historii. Oraz szczególnie to jak został on opanowany.

Gorąco zapraszamy nowych graczy do wspólnej zabawy!
Avatar użytkownika
Astral Tomato
 
Posty: 5
Dołączył(a): 28 lip 2014, o 11:48


Powrót do Manga/Anime

cron