Przygoda z CE

Miejsce przeznaczone dla dyskusji i wymiany poglądów o grach typu Play By Forum. Tematy ważne i poważne, ale również te, na które trzeba spojrzeć z przymrużeniem oka.

Postprzez Samarytanian » 4 mar 2018, o 23:27

Nie ma tematu gdzie mógłbym wkleić to, co najwyżej poproszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce. Od razu mówię -
to są moje osobiste odczucia.

Link do forum: Click

Usłyszałem o CE jako forum predominująco fantastycznym, łączącym w sobie również silne motywy świata postapokaliptycznego, zachęcające użytkownika szeroką gamą elementów z obu tych stylów, jednak nie ograniczająca się wyłącznie do nich - w tym, między innymi, bliski mojemu sercu steampunk. Nie był już on jednym z głównych elementów forum, ale liczyłem że został po nim pewien ślad. Opisy oraz reklamy Crystal Empire brzmiały nad wyraz zachęcająco, więc nie zwlekając dalej kliknąłem na link i rozpocząłem lekturę, chcąc dobrze zrozumieć realia przedstawionego świata, miejsce poszczególnych ras, grup oraz zjawisk, by wiedzieć jaki rodzaj postaci chcę stworzyć oraz jak ją wpasować.
Z każdym przeczytanym akapitem rosło moje rozczarowanie - oraz zdziwienie.
Pierwszym co razi w oczy jest rozkład forum - dział ukryty w dziale ukryty w dziale. Dostanie się do konkretnych informacji wymaga od użytkownika zbędnego, moim zdanie, skakania przez kółka. Same teksty pozostawiają wiele do życzenia - ich jakość jest bardzo niestała, opis jednej istoty może być wzmianką na ledwie akapit, gdzie następny w tym samym dziale jest rozpisany o wiele bardziej. Są one przeżarte fatalną interpunkcją oraz błędami językowymi, do tego wszystkiego dodając ogólnie słaby język. Forum jest, z tego co zaobserwowałem, wciąż w fazie beta-testów, pozostaje w niej jednak już od dłuższego czasu. Tego rodzaju błędy to coś co powinno być wyłapywane przez te osoby, celem poprawienia ich przed oficjalnym otwarciem forum. Choć może źle rozumiem rolę beta-testera, nawiasem mówiąc sowicie wynagradzanego przez administrację, ale o tym powiem za chwilę.

Dla czystości przekazu, resztę mojego tekstu podziele na częśći, w każdej omawiajac inny element Crystal Empire : aparycję oraz elementy pozafabularne forum, treść i moją subiektywną opinię o całości tworu.

I: wygląd i elementy pozagrowe
Na pierwszy ogień chcę wziąć stronę Facebook'ową forum Click
Uderzyły mnie tutaj w szczególności dwa posty - pierwszy, odnośnie nagród jakie beta-testerzy mieli dostawać za swoją pracę. Oryginalnie nagroda miało być smocze jajo, z którego miał się dla konkretnej postaci wykluć kompan. Jednak w ciągu ledwie kilku dni od wstawienia tej informacji, nagrody te zostały zaktualizowane - i znacząco rozbudowane (100 punktów fabularnych na rozwój statystyk, przedmiot ze Starego Świata i będą mogli, po otwarciu forum zatrzymać wszystko, co zdobędą podczas beta testów za wysiłek, jaki włożyli w pomoc nad udoskonalaniem forum). Taka szczodrość była dla mnie zastanawiająca - nowy gracz, który pojawi się na forum jest niemalże karany za to, że nie był tu wcześniej. Wrażenie to jednak zostało rozwiane, gdy dostrzegłem informację o specjalnych nagrodach jakie dostaje *każdy* gracz (lepsze miejsce zamieszkania, niż dotychczasowe, darmowy atak na poziomie 1, bonus do statystyk, ale nie więcej jak 20 punktów maksymalnie, specjalizacja na 1 poziomie fabularny przedmiot, ale z umiarem i nie mogą to być artefakty, propozycja Gracza, ale zgodna z realiami forumowymi oraz umiarem.). Zostało ono zastąpione zdziwieniem - wszystko sugeruje, jakoby rozwój postaci - nie tylko jej umiejętności ale pozycji w społeczeństwu i majętności - był dyktowany nie jej osiągnięciami, a wydarzeniami kompletnie pozafabularnymi, a ich jest sporo bo takie nagrody można otrzymać na: urodzinach forum, święta (Boże Narodzenie, Wielkanoc Halloween, Sylwester/Nowy Rok, Dzień Niepodległości), urodzinach Gracza, urodzinach head administratora podczas jednego, losowego dnia w miesiącu oraz każdy nowy Gracz dostanie losowo fabularny prezent przy akceptacji Karty Postaci.
Spoiler:

Swojego czasu, kiedy jeszcze udzielałem się na VLu, rzuciło mi się w oczy że osoba która robiła dla CE wizualna stronę ich forum była zamieszana w pewien nieprzyjemny interes z kradnięciem innym osobom ich kodów. Mogę jedynie mieć nadzieję ze obecna szata Empire nie ma z nią nic wspólnego, żeby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemnych podejrzeń.
Spoiler:

Obecnie znaczna cześć forów zamiast dawnych ShoutBoxów używa stworzonych specjalnie kanałów na Discord - Crystal Empire nie odbiega w tej materii. Co jednak jest mocno zastanawiające jest... zabezpieczenie ów kanał chroniące. Aby zacząć cokolwiek pisać czy czytać na Discordzie Crystal Empire, użytkownik musi podać swój numer telefonu, na który następnie przychodzi kod dający dostęp. Obecność tego mechanizmu jest niezrozumiała, oraz już na samym początku tworzy atmosferę braku zaufania między użytkownikiem a forum.

Kolejną zastanawiajcą rzeczą jest jeszcze jedna sytuacja zwiazana z VL - gdzie, kiedy poruszony tam został temat szaty graficznej forum (dominujace kolory pastelowe oraz specyficzna, "komiksową" czcionkę), która spotkała się z raczej mocną negatywna reakcja ze strony userów... po czym po niedługim czasie, CE znacząco zmieniło swój wygląd, oficjalnie mówiąc jakoby oryginalna szata była jedynie żartem.
Ciekawe.
Spoiler:

Ostatnią sprawą jaką chciałbym poruszyć w tej sekcji jest sprawa kont na forum - konkretniej, sprawy że spora część aktywnych kont tam obecnych to... oddzielne konta stworzone dla postaci niezależnych, oraz specjalne konta dla mistrzów gry. Tworzy to sztuczny tłok na forum, co może mylić nowych userów co do faktycznej liczby aktywnych osób na forum, jak również daje to niezgodne z prawdą statystyki, co wpływa na min. pozycję wyświetlania przy wyszukiwaniu forum lub pozycje na ewentualnych rankingach - co wydaje się być nieszczere.
Spoiler:

II: Fabuła

Głównym powodem dla których piszę poniższe słowa, jest ten istotny element, widoczny na każdej stronie forum:

Obrazek

Jest on istotny z bardzo prostego powodu - zgodnie z tym czego się dowiedziałem, head adminka forum tworzyła świat CE od 13 roku życia. Sam w sobie wyczyn godny podziwu, jednak im bardziej zagłębiałem się w treści o elementach składowych świata, ras go zamieszkujacych, zjawisk i mechanizmów jakie w nim goszczą, tym więcej widziałem tam luk.
Jak wspomniałem wcześniej, jednym z elementów które mnie zainteresowały w Crystal Empire był steampunk. Element ten został osunięty ze świata - prawo twórcy, edytować własne dzieło, jednak... zastanawiające jest to, jak została wprowadzona ta zmiana

Z 18xx steampunku stylizowanego na wiktoriańską Anglię, do roku 1000, bez steampunku i regres do magicznego średniowiecza... w ciągu tygodnia? To nie jest drobna zmiana drugorzędnego elementu, to jest gruntowna przebudowa świata od fundamentów - w projekcie który był budowany, zgodnie ze słowami jego autorki, lata? Jest to co najmniej zastanawiające.
Spoiler:

Zanim przejdę dalej, wspomnę tylko o jednej rzeczy: wiem, że niedawno przewijało się wiele zarzutów względem Bajarz ze strony różnych osób, powodowane nieznanymi mi prywatnymi zatarciami - nad którymi nie mam zamiaru się dalej roztrząsać. Tutaj oceniam tylko i wyłącznie twór, nie osobę.

To powiedziawszy, przechodzę do jednego z najważniejszych elementów każdego PBF: ras.
Tych na forum jest łącznie 10, nie licząc szeregu krzyżówek jakie mogą powstać. Tu wkrada się moja pierwsza istotna uwaga. Rasy są podzielone na 7 ras podstawowych i trzy rasy elitarne. Te ostatnie - wampiry, lykanie oraz Khajitci - różnią się od tych podstawowych przede wszystkim ogromna różnica w statystykach - porównując zsumowane punkty statystyk, rasy elitarne mają bliski (Khajitci) lub więcej (wampiry) niż podwójna suma u rasy podstawowej. To jeszcze bardziej pogłębia przepaść jaka może pojawić się między użytkownikami. Co prawda stworzenie postaci z rasy elitarnej ma swoje wymagania w postaci krótkiego odgrywania droga PW z jednym z Mistrzów Gry, oraz uśmiercenie postaci w przypadku nieprawidłowego odgrywania postaci, jednak... czy każda postać nie powinna być odgrywana poprawnie?

Wampiry: 580 punktów statystyk
Na sam początek poruszam jedną z bardziej problematycznych ras na forum - odnoszę się tu do bardzo niepokojącego faktu: nie licząc dwóch różnic, z których to jedna jest stricte kosmetyczna, opis rasy wampirów na Crystal Empire jest identyczny z tym, jaki można spotkać w systemie RPG Wampir: Maskarada, należącym do White Wolf - historia powstania rasy jako "dzieci" biblijnego Kaina, którego klątwa wampiryzmu była karą za bratobójstwo. Tu wkrada się wspomniana różnica kosmetyczna - geneza wampirów na Crystal Empire ma dodanego Anubisa który, cóż, po prostu tam jest. Ich silne strony, słabości, lek przed ogniem, brak kontroli nad wewnętrzną "bestią", niemożliwość spożywania normalnego jedzenia - nie licząc istnienia eliksiru który tłumi znaczna część wampirzych słabości (które w zasadzie również istnieją w Maskaradzie, lecz nie w formie eliksiru), rasa opisana jest identycznie jak ta pojawiająca się w licencjonowanym systemie RPG. Oczywiście, jasnym jest że nie można uniknąć pewnych podobieństw kiedy porusza się tak zakorzeniony w popkulturze motyw jakim jest wampir, jednak jest pewna różnica miedzy pewnymi podobieństwami, a sytuacją gdzie dwie rzeczy są niemal identyczne.
Pomijając to, rasa jest nieporównywalnie potężna w porównaniu z innymi na forum. Ma rzecz jasna swoje słabości, jednak te są z łatwością mitygowane - czy przez wspomniany eliksir, czy "siłą woli". To może bardzo łatwo doprowadzić to zdominowania gry przez graczy którzy zdecydują się na granie wampirem.

Khajitci: 492 punkty statystyk
Tutaj sytuacja jest niejako przeciwieństwem tej u wampirów. Sama rasa jest opisana jako typowi koto-ludzie - dziwi jednak użycie nazwy podebranej z serii gier TES, również należącej do rasy ludzi-kotów. Między genezą oraz opisem (za wyjątkiem wyglądu) między rasami nie ma podobieństw - jednak nie rozumiem, i nie mogę znaleźć żadnego uzasadnienia dla użycia tej konkretnej nazwy własnej, która się kojarzy z tą jedyną serią gier.

Wróżki: 154 punkty statystyk
Tendencja do dysbalansu między poszczególnymi rasami jest kontynuowana - tym razem w druga stronę, tworząc rasę nieporównywalnie słabą w porównaniu z innymi. Prawie najniższa suma statystyk w grze, połączona z... kategorycznym zakazem krzywdzenia innych istot, pod groźbą śmierci postaci. To, oraz powtórka sytuacji z wampirami. Tu jednak mamy "inspirację" Disney'owskim przedstawieniem wróżek, pokroju znanego z Piotrusia Pana Dzwoneczka. Rytuały, podział społeczeństwa, role oraz zasady jakie kierują rasą są identyczne z tą jakie te prezentowane w produkcjach Disneya poświęconych całkowicie wróżkom. Przyznaję, dość nietypowe źródło do podebrania pomysłów, co nie zmienia faktu ze po raz drugi już forum reklamujące "każda treść na nim jako twór i własność administracji".
Spoiler:

Co do pozostałych ras - tu pozwolę sobie ominąć szczegółowe opisy. Nie cechują się niczym wybitnie godnym bliższej uwagi, czy to negatywnym czy pozytywnym. Ot, typowe elfy, krasnoludy czy anioły lub demony, nie odznaczające się niczym nadzwyczajnie oryginalnym. Parafrazując klasyka "Elf jaki jest każdy widzi". Załączę tylko punktacje poszczególnych, by dalej podkreślić duże różnice jakie się pojawią między poszczególnymi graczami.
Elf:254 Krasnolud:258 Człowiek:136 Atlanci:320 Piekielnicy:253 Niebianie:240

Ah, i jeszcze jedno. Rasa obecnie znana jako Álfuraingeale, mieszanka Niebianina z Elfem. Tworząc skrzydlatego elfa. Czemu zwracam na nich uwagę? Ponieważ opis rasy jest identyczny z Avarielami - skrzydlatymi elfami ze swiata opisanego w Dungeons & Dragons. A jest to problemem, bo...
Do niedawna Álfuraingeale na forum nazywali się właśnie Avariele. Skąd to wiem? Bo niestety, nie wszędzie ślady zostały "zamazane"
Spoiler:

Zagłębiając się dalej rzuca się w oczy straszliwy... misz-masz niemal wszystkiego. Sprawia to wrażenie, jakby osoba budująca świat wrzucała do niego każdy element jaki jej się spodobał, bez przejęcia się nad tym jak rażące są te podebrania czy zastanowienia czy pasowałby on do reszty tworu. Mamy tu system magii zastanawiająco podobny do tego który mogliśmy zaobserwować w Avatar: the Last Airbender: magia wody, która rozwija się w kontrolę lodu i krwi, magia ognia związana z emocjami. Rycerze Zodiaku - wzięci, co nie zaskakuje, z serii anime o tym samym tytule - przynajmniej dano im w miarę unikalne znaki zodiaku. Aeony - istoty które może wezwać Przywoływać - koncept i nazwa identyczna z tym który można było zaobserwować w Final Fantasy X. To wszystko prowadzi nas do kolejnego punktu.
Autorka forum w wielu miejscach wspominała, że świat forum jest jej własnym tworem, pieczołowicie szlifowanym od 13 roku życia. Wcześniejsze przykłady przeze mnie przywołane rzucają już na to więcej niż cień wątpliwości, jednak tu się one nie kończy - nie musząc się specjalnie starać, natrafiłem na wiele przykładów gdzie autorka przyznaje się że inne osoby pisały dla niej elementy świata jaki nam pokazuje - a w pewnych momentach nawet zachęca innych by to dla niej robili.
Spoiler:

Proszę nie zrozumieć mnie źle - nie jestem tu po to, by tylko stać i lać pomyje na to forum. Jednak nie mogę zignorować tych wszystkich jednak negatywnych elementów. Ostatecznie, mimo wszyto, uważam ze sama idea forum nie jest zła - wprost przeciwnie, ma spory potencjał, jednak ukryty pod czymś czego nie mogę nazwać inaczej jak potworem Frankensteina złych, dziwnych i niezrozumiałych decyzji. Tym bardziej to wszystko jest smutne.
Ostatnio edytowano 5 mar 2018, o 01:39 przez Samarytanian, łącznie edytowano 3 razy
Samarytanian

Postprzez Kamiru » 5 mar 2018, o 01:24

Napiszę to tutaj, bo na Edenie poszło do archiwum.

Całkiem merytoryczny materiał bez jadu i bezpodstawnego hejtu. W sumie to szanuję.
Kamiru

Postprzez Koro » 5 mar 2018, o 12:10

Bardzo dobrze napisany tekst. Jasny, przejrzysty, o przyjemnym stylu.

Trochę śmieszy mnie fakt, że na Edenie ten bardzo dobrze napisany wątek został przeniesiony do archiwum po niecałych trzech godzinach od założenia i następnie usunięty, jakby bardzo chciano zamazać po nim jakikolwiek ślad. Podczas gdy inne, mniej bezstronnie napisane oceny pozostałych for wiszą tam sobie od 2015 i nikt jakoś nie myśli o wrzucaniu ich do archiwum, a tym bardziej kasowaniu... Ale nie od dziś mi wiadomo, że Eden to takie kółeczko wzajemnej adoracji, gdzie są równi, równiejsi i najrówniejsi.

Nim się rozpiszę, też może upewnię nielicznych czytających, że to subiektywny opis CE, moje zdanie o nim i ma opinia i nic więcej.

Co do treści samej oceny - dawno nie spotkałem się z tak porządną, "powierzchowną" analizą. Pochwalić mogę ładny styl pisma oraz właśnie neutralny ton, a także brak niepotrzebnego jadu o jakim wspomniał Kamiru. W tych czasach trudno znaleźć podobny tekst bez złośliwości i uprzedzeń. Też, choć czuć w opisach świata nawiązania do klasycznych i mniej znanych tytułów książek, filmów, anime, nie byłem świadom jak wiele wrzuca się do tego forum, póki po przeczytaniu tego tekstu nie przyjrzałem się temu baczniej. Mamy tutaj rzeczywiście mieszankę Disneyowskich wróżek, wampirów jak z Maskarady, rasę z DnD, Aeony z FF, Rycerzy Zodiaku, sztandarowych bogów najróżniejszych religii, system magii oparty na żywiołach jak z Avatara i wiele innych. Ogrom tego umknąłby mi, gdyby nie tekst powyżej. Inspiracja to jedno, a wrzucanie kopii elementów najróżniejszych tworów do jednego worka, to drugie. Nie brak tu bardzo oryginalnych i intrygujących koncepcji, jak "kosmiczne elfy" czy mity o powstaniach ras i istot, które przywodzą na myśl jakiś egzotyczny panteon. Z chęcią przeczytałbym więcej, ale wkład tego typu jest niewielki. Szkoda, że twórczyni nie poszła w tym kierunku. Świadom jestem, że w dzisiejszych czasach trudno stworzyć coś nowego, ale taka karykaturalna mieszanka wygodnych dla fabuły i reali rzeczy, w dodatku niezbalansowana, nieujednolicona i niedokładnie opisana, jak na mnie - odstrasza.

Czas na retrospekcję. Moja pierwsza Przygoda z CE trwała niecały tydzień i zaczęła się w 2014 albo i nawet 2015 roku. Trafiłem przypadkiem na forum, zainteresowany steampunkiem właśnie i pierwszą rzeczą jaką przykuła moją uwagę, były opisy. Tekst był napisany dziwnym, kiepskim językiem, nieprecyzyjny i niejasny. Wyszukanie ważnej informacji było dla mnie kłopotem i ostudziło mój zapał. Jedną rzecz rozpisano na długość dwóch palców, a następny akapit zawierał dziesięć ważnych wiadomości, upychając je w dwóch linijkach. Słowem, namotane tak, że z trudem idzie coś z tego wyciągnąć, nie wiadomo co ważne a co mniej ważne, co niezbędne a co tylko wspomniane zostało mimochodem. Jeśli ktoś robił prostą postać o nieskomplikowanej historii, nie miał większego problemu, lecz ktoś chcący wykreować rozbudowaną KP, miał już trudności. Wszedłem na sb prosząc o wyjaśnienie różnych kwestii, gdzie adminka musiała dosłownie pokazywać mi zdania z tekstu, które zawierały ów elementarne informacje, których ja dalej nie potrafiłem wywnioskować po tym co przeczytałem. Nie obyło się bez komentarzy, że "jestem ślepy" czy "leń ze mnie, nie czytam opisów", albo też "mam najwyraźniej kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem". Moja przyjaciółka, która zakładała tam KP upewniła mnie jednak w tym, że z moją zdolnością czytania wszystko jak najbardziej w porządku - też miała trudności z przebrnięciem przez ściany niekończącego się, nieskładnego tekstu. Bardzo chciała tam grać, więc, bombardowała administrację wiadomościami prywatnymi, by wyjaśniła jej poszczególne zagadnienia. Na jej sugestię i prośbę, by tekst napisali trochę jaśniej i korzystniej dla nowych, początkujących graczy, została zbyta. Ja się już nie mieszałem, darowałem sobie to forum.

O CE znów usłyszałem gdy pojawiły się ogłoszenia o betatesterach. Nazwa forum przewijała się gdzieś w tle, gdzieś na fb i VL, ale jakoś nie przykuwała mojej uwagi, aż któregoś dnia tytuł przyciągnął mój wzrok i sobie przypomniałem o tym forum. Pamiętając wersję na której kilka lat temu chciałem zagrać, a czytając opisy tego, które było właśnie w trakcie betatestów, muszę przyznać, że rozbujała się moja wyobraźnia i nadzieja a oczekiwania niebezpiecznie wzrosły. Przecież takie forum - fantasy z elementami steampunku, na wielokulturowym terenie, posiadające własne, autorskie realia to byłby cud-miód, jeśli porządnie dopieszczone i doszlifowane. Mój entuzjazm z czasem jednak opadł, jeszcze nim forum otwarto i to z powodu samej adminki, lecz to już inna sprawa i inna historia. I też poczułem się rozczarowany, gdy na CE w końcu wszedłem, by sprawdzić jak się prezentuje. A dla mnie prezentuje się marnie. Ten sam problem wciąż tkwi u podnóża tego forum - nieumiejętnie i zawile napisane opisy, które są podstawą każdego forum i podręcznikiem całej gry. Jest ich od grona, dział w dziale, każdy prezentuje pięknie sformatowaną ścianę tekstu z pięknymi grafikami i o egzotycznej czcionce... To przerost formy nad treścią. Czcionkę trudno się czyta. Oczy rażą byki, błędy językowe i interpunkcyjne, a ponad wszystko króluje niespójność. Aż przypomniałem sobie, czemu za pierwszym razem darowałem sobie forum. Nawet jeśli te najgorsze teksty są dziełem graczy, którzy napisali je dla forum, to obowiązkiem kadry byłoby ich przeczytanie i sprawdzenie błędów - od czegoś w końcu betatesty są. Naprawdę dalej trudno coś mi wywnioskować po tym co czytałem, a skakanie z działu do działu w mojej opinii nie zachęca. I może to uprzedzenie, ale widząc, że po paru latach jakość forum się nie poprawiła, powtarzają się te same błędy, nie mam chęci rejestrować się by dać forum "szansę". Może i ma ogromny potencjał i gra się tam świetnie, lecz na takiej podstawie - jaką jest anime-dnd-disneyowski-etc. mish-mash świata i reali przedstawionych - raczej mnie nie zachęca do zawitania do Larnwick. Kto chce niech tam gra, niech ma odmienną ode mnie opinię i wychwala forum pod niebiosa - nie chodzi mi o to by obsmarować forum, ale by napisać własną, niestety, nieciekawą na jego temat refleksję. Bo posiadanie własnego zdania o czymś, to nie grzech.

Słówko jeszcze o grafice - szata prezentuje się na pierwszy rzut oka pięknie, po dłuższej jednak chwili, stwierdzam, za dużo tam wszystkiego. Mnóstwo ozdobników, czcionek, miniatur, jakoś utrudnia mi orientacje na forum. Nie zaprzeczę, że szata jest bardzo dopracowana i przykuwa wzrok, ale nie wiadomo gdzie podziać oczy, wszystko ma wzorki i ozdobną ramkę. I wstyd się przyznać, pięć minut zastanawiałem się jak wejść w temat o kartach postaci, bo próbowałem klikać na to kółko pokazujące ilość postów, póki po ludzku nie udało mi się jakoś otworzyć nowego tematu.
Koro

Powrót do Dyskusje